Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Narodowa Strategia Onkologiczna pomoże chorym na raka?

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Narodowa Strategia Onkologiczna pomoże chorym na raka?

Kielce / 21 maja 2019 / Tekst

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek ustawę o Narodowej Strategii Onkologicznej. Ma ona wytyczać kierunki rozwoju poszczególnych obszarów systemu opieki onkologicznej, ze szczególnym uwzględnieniem działań z zakresu profilaktyki, wczesnego wykrywania, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia, który odwiedził dziś Kielce, podkreślił, że to dokument, którego Polska bardzo potrzebowała.

–  Wskaźniki mówią, że zachorowalność na choroby onkologiczne będzie rosła, a Narodowa Strategia Onkologiczna ma temu zapobiec. Mamy około 160 tysięcy nowych zachorowań rocznie w Polsce, a wszelkie prognozy mówią, że w 2025 możemy zbliżyć się do 200 tysięcy albo przekroczyć tę liczbę – mówił wiceminister zdrowia podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami. – Do tej pory podejmowanych było mnóstwo działań interwencyjnych, teraz ta strategia ma pokazać kompleks starań, nie tylko w zakresie procesów terapeutycznych czy infrastruktury, ale też badań naukowych, klinicznych, profilaktyki na poziomie pierwotnym i wtórnym – dodał wiceminister.

Jak zaznacza profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, w realizacji nowej ustawy ma również pomóc sieć onkologiczna, która jest realizowana w województwie świętokrzyskim i dolnośląskim od lutego bieżącego roku. – Wczoraj dokonał się historyczny moment, przed nami żmudna praca w realizacji ustawy. To co się w tej chwili dzieje, to porządkowanie systemu w zakresie onkologii – mówił profesor Góźdź. – Działania wspierające opiekę onkologiczną powinny skupiać się przede wszystkim na rozwoju edukacji i systemu kształcenia kadr medycznych, a także badań naukowych wprowadzających innowacyjne metody lecenia chorób nowotworowych oraz poprawie zarządzania zasobami ludzkimi – dodał dyrektor lecznicy.

Strategię ma opracować zespół działający przy ministrze zdrowia. W jego skład wejdą m.in. przedstawiciele ministra zdrowia, prezydenta, NFZ, przedstawiciele uczelni medycznych, towarzystw onkologicznych i organizacji zrzeszających pacjentów onkologicznych.

ZOSTAW KOMENTARZ