Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Na ferie zimowe z PKP Intercity

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

Hulajnoga konkurs 700x200

Hulajnoga konkurs 300x250

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Na ferie zimowe z PKP Intercity

Polska / 11 stycznia 2019 / Tekst
fot. PKP fot. PKP

PKP Intercity przygotowało się na wzmożone podróże w czasie ferii zimowych. Dzięki uruchamianym każdego dnia średnio ponad 380 pociągom z PKP Intercity można wygodnie i tanio odwiedzić nie tylko największe polskie miasta, lecz również popularne górskie miejscowości, a nawet stolice europejskich państw.

Składami PKP Intercity z łatwością dotrzemy do najpopularniejszych górskich ośrodków turystycznych. Mieszkańcy województwa wielkopolskiego pojadą do Zakopanego pociągami TLK Podhalanin oraz TLK Halny. Ten drugi umożliwi przejazd do stolicy Tatr także z Bydgoszczy. Mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego do zimowej stolicy Polski mogą dostać się również dzięki składowi IC Witkacy. Z Krakowa do Zakopanego można podróżować między innymi pociągami TLK Karpaty, EIC Tatry, TLK Wit Stwosz czy IC Witkacy. Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego pojadą do stolicy Tatr pociągiem TLK Wit Stwosz.

Do Jeleniej Góry, stolicy Karkonoszy mieszkańcy Poznania dotrą nocnym pociągiem TLK Rozewie oraz składem IC Barnim. Z Krakowa do Jeleniej Góry kursuje pociąg IC Chełmoński.

Ferie to także doskonały czas, aby zaplanować krótki zagraniczny wypad w atrakcyjnej cenie. PKP Intercity codziennie oferuje połączenia międzynarodowe, m.in. do Czech, Niemiec, Austrii czy na Węgry. Ceny biletów zaczynają się już od kilkunastu euro. Np. z Poznania do Berlina możemy pojechać już za 14,90 euro, a z Bydgoszczy do stolicy Niemiec za 24,90 euro. Natomiast z Krakowa do Pragi czy Budapesztu można pojechać już za 19 euro.

Nowością w rozkładzie jazdy PKP Intercity obowiązującym od 9 grudnia 2018 r. jest też pociąg IC Nightjet relacji Wiedeń/Budapeszt – Wrocław – Berlin. Połączenie stanowi efekt międzynarodowej współpracy kilku spółek kolejowych. Dzięki temu pasażerowie zyskali bezpośrednie połączenie w ciągu dnia z Berlinem oraz nocne z Budapesztem, Bratysławą i Wiedniem. Pociąg IC Nightjet zapewnia mieszkańcom aż sześciu województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, opolskiego i lubuskiego, połączenie międzynarodowe i bezpośrednie do stolicy Niemiec. Jest to możliwe, ponieważ wagony z pociągu IC Przemyślanin z/do Przemyśla do/z Berlina są włączane do składu na stacji Racibórz.

Podróż warto planować z wyprzedzeniem

Osoby, które planują podróże z wyprzedzeniem, mogą liczyć na atrakcyjne oferty. Warto skorzystać z oferty „Wcześniej”. Obejmuje ona wszystkie kategorie pociągów i obowiązuje na dowolnie wybranych trasach. Przy zakupie biletu w terminie od 20 do 14 dni przed wyjazdem można otrzymać zniżkę na poziomie nawet 20%.  Natomiast zakupiony z wyprzedzeniem w terminie od 13 do 7 dni, bilet będzie tańszy o 10%.

Podróże weekendowe, rodzinne i grupowe

Osoby, które w czasie ferii planują odwiedzić kilka miast w trakcie jednego weekendu, mogą skorzystać z oferty umożliwiającej wielokrotne przejazdy w ramach jednego blankietu. Bilet weekendowy obowiązuje od godziny 19:00 dnia roboczego poprzedzającego dzień wolny od pracy do godziny 6:00 pierwszego dnia roboczego następującego po dniach wolnych. Cena Biletu Weekendowego w drugiej klasie wynosi 81 zł i umożliwia przejazdy dowolnymi pociągami TLK i IC. Z Biletem Weekendowym MAX za 164 zł można podróżować w drugiej klasie wszystkich pociągów PKP Intercity.

PKP Intercity ma także ofertę dla rodzin. Podróżujący w grupie liczącej od 2 do 5 osób, w której jest dziecko poniżej 16. roku życia, mogą skorzystać z Biletu Rodzinnego. Dzięki tej ofercie wszyscy pasażerowie otrzymają 30-procentową zniżkę.

Ferie to okres rodzinnych wypadów, jak również zorganizowanych wyjazdów w większym gronie. PKP Intercity oferuje przejazdy grupowe dla tych, którzy podróżują po Polsce w grupie co najmniej 11-osobowej. Wniosek na taki przejazd składa się przez Internet, a czas jego rozpatrywania wynosi maksymalnie pięć dni roboczych. Komplet informacji dot. grupowych wyjazdów znajduje się pod linkiem: www.intercity.pl/przejazdy-grupowe.html.

Warto pamiętać, że jednocześnie m.in. studenci czy uczniowie dzięki przysługującym im ulgom ustawowym za przejazd zapłacą jeszcze mniej.

Bilety dostępne są w kasach na terenie całego kraju, w Centrach Obsługi Klienta na głównych dworcach, w automatach biletowych, a także przez Internet. Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy PKP Intercity pasażerowie uzyskają na stronie www.intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy PKP Intercity S.A.).

Bezpieczne i sprawne zimowe przejazdy

Niezależnie od warunków pogodowych, jakie będą panować w okresie ferii, PKP Intercity jest przygotowane do sprawnej obsługi podróżnych. Przewoźnik prowadzi stałą kontrolę wszystkich składów, które są odpowiednio zabezpieczone na wypadek nasilających się mrozów. Przewoźnik zadbał o całodobowy serwis i dyżury warsztatów naprawczych. Co więcej, na sześciu głównych stacjach w kraju zapewniono także rezerwowe wagony, które będą wykorzystywane m.in. jako wzmocnienia.

PKP Intercity będzie na bieżąco monitorować frekwencję w pociągach i jeśli zajdzie potrzeba, w miarę możliwości, uzupełni składy dodatkowymi wagonami, aby zapewnić jak największą liczbę miejsc siedzących w pociągach. Każdy kto planuje podróż w tym czasie, może na bieżąco obserwować prognozowaną frekwencję w danym pociągu na stronie www.intercity.pl.

W każdy weekend ferii zimowych na dworcu Kraków Główny, w każdy weekend począwszy od 18 stycznia na dworcu w Zakopanem oraz 11, 12, 26 i 26 stycznia na dworcu w Poznaniu do dyspozycji podróżnych dostępni będą informatorzy mobilni. Pomogą pasażerom ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży.

Źródłó: informacja prasowa PKP Intercity

ZOSTAW KOMENTARZ