Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»"Mały Książę" na egzaminie z języka polskiego

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

bobik 750x200

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

"Mały Książę" na egzaminie z języka polskiego

15 kwietnia 2019 / Tekst

Ósmoklasiści mają za sobą pierwszy dzień egzaminu kończącego szkołę podstawową. Uczniowie musieli wykazać się czytaniem ze zrozumieniem oraz napisać opowiadanie lub rozprawkę na podstawie "Małego Księcia" Antoine de Saint-Exupéry.

Do wyboru było opowiadanie dotyczące przedstawienia spotkania Małego Księcia z Lisem lub rozprawka o kierowaniu się sercem i rozumem. Temat zaczerpnięty z „Małego Księcia” trzeba było umotywować jednak przykładami z innych lektur.

Do egzaminu ósmoklasisty w regionie świętokrzyskim przystąpiło ponad 11 tysięcy uczniów z 514 szkół. Pomimo trwającego strajku nauczycieli, egzamin odbył się bez problemu we wszystkich szkołach. - Placówki poradziły sobie same, bo w niektórych szkołach część nauczycieli wróciła do pracy, ale też jest wiele szkół, które nie strajkują, dlatego wszystko przebiega spokojnie - mówił tuż po rozpoczęciu egzaminu Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty.

W Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Kielcach egzamin z języka polskiego zdawało 42 uczniów. - Nie było żadnych zakłóceń, wszystkie komisje przybyły na czas i rozpoczęliśmy egzamin zgodnie z procedurami. U nas działało sześć komisji, dwie z normalnym czasem, cztery z tzw. wydłużonym do 180 minut. Do egzaminu miało przystąpić 43 uczniów, z tym że jedna uczennica nie przystąpiła z tego względu, że została zwolniona jako laureatka konkursu przedmiotowego z języka polskiego - informował Czesław Zawada, dyrektor szkoły.

Większość uczniów stwierdziła, że egzamin był dość łatwy. - Jeśli ktoś się przygotowywał, to wcale nie było trudno. Najtrudniejsza była chyba analiza drugiego tekstu - tłumaczyła jedna z uczennic. - Dla każdego z nas ten egzamin był inny, dla niektórych trudniejszy, dla niektórych łatwiejszy, ale myślę, że poszedł mi dość dobrze. Był stres, ale mam nadzieję, że zdobędę powyżej 50 procent punktów - dodawali inni.

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, a od jego wyniku będzie zależało, do jakiej szkoły dostanie się uczeń. Jutro ósmoklasiści będą zdawać matematykę, a w środę język obcy. Wyniki egzaminu zostaną ogłoszone 14 czerwca.

ZOSTAW KOMENTARZ

ARTYKUŁY POWIĄZANE