Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»"Mały Książę" na egzaminie z języka polskiego

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

"Mały Książę" na egzaminie z języka polskiego

15 kwietnia 2019 / Tekst

Ósmoklasiści mają za sobą pierwszy dzień egzaminu kończącego szkołę podstawową. Uczniowie musieli wykazać się czytaniem ze zrozumieniem oraz napisać opowiadanie lub rozprawkę na podstawie "Małego Księcia" Antoine de Saint-Exupéry.

Do wyboru było opowiadanie dotyczące przedstawienia spotkania Małego Księcia z Lisem lub rozprawka o kierowaniu się sercem i rozumem. Temat zaczerpnięty z „Małego Księcia” trzeba było umotywować jednak przykładami z innych lektur.

Do egzaminu ósmoklasisty w regionie świętokrzyskim przystąpiło ponad 11 tysięcy uczniów z 514 szkół. Pomimo trwającego strajku nauczycieli, egzamin odbył się bez problemu we wszystkich szkołach. - Placówki poradziły sobie same, bo w niektórych szkołach część nauczycieli wróciła do pracy, ale też jest wiele szkół, które nie strajkują, dlatego wszystko przebiega spokojnie - mówił tuż po rozpoczęciu egzaminu Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty.

W Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Kielcach egzamin z języka polskiego zdawało 42 uczniów. - Nie było żadnych zakłóceń, wszystkie komisje przybyły na czas i rozpoczęliśmy egzamin zgodnie z procedurami. U nas działało sześć komisji, dwie z normalnym czasem, cztery z tzw. wydłużonym do 180 minut. Do egzaminu miało przystąpić 43 uczniów, z tym że jedna uczennica nie przystąpiła z tego względu, że została zwolniona jako laureatka konkursu przedmiotowego z języka polskiego - informował Czesław Zawada, dyrektor szkoły.

Większość uczniów stwierdziła, że egzamin był dość łatwy. - Jeśli ktoś się przygotowywał, to wcale nie było trudno. Najtrudniejsza była chyba analiza drugiego tekstu - tłumaczyła jedna z uczennic. - Dla każdego z nas ten egzamin był inny, dla niektórych trudniejszy, dla niektórych łatwiejszy, ale myślę, że poszedł mi dość dobrze. Był stres, ale mam nadzieję, że zdobędę powyżej 50 procent punktów - dodawali inni.

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, a od jego wyniku będzie zależało, do jakiej szkoły dostanie się uczeń. Jutro ósmoklasiści będą zdawać matematykę, a w środę język obcy. Wyniki egzaminu zostaną ogłoszone 14 czerwca.

ZOSTAW KOMENTARZ

ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna