Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
lotto082020

REGION

[LISTA] Ministerstwo wybuduje sto obwodnic. Cztery z nich w województwie świętokrzyskim

sobota, 08 lutego 2020 21:38 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Chmielnik, Osiek, Starachowice i Wąchock będą miały swoje obwodnice. Dziś minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ogłosił listę stu obwodnic do realizacji w ramach specjalnego rządowego programu. Cztery z nich powstaną w naszym regionie.

Koszt całego programu to 28 miliardów złotych. Obwodnice powstaną w latach 2020-2030. –  Ruch pojazdów przez środek miejscowości i uciążliwości z tym związane: korki, zanieczyszczenie powietrza, hałas, to codzienność wielu Polaków. Aby zwiększył się komfort życia mieszkańców zatłoczonych dziś miast i miasteczek, wybudujemy w ciągu dziesięciu lat sto obwodnic – mówił minister.

Świętokrzyskie bwodnice przeznaczone do realizacji w ramach rządowego programu to:

Obwodnica Chmielnika

Ma ona znajdować się w ciągu dróg krajowych 73 i 78. Ogłoszenie przetargu planowane jest na czwarty kwartał 2023 roku. Dzięki tej inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego oraz zwiększenie przepustowości dróg. Inwestycja uwolni szybko rozbudowującą się miejscowość od problemów komunikacyjnych oraz poprawi jakość życia i bezpieczeństwo ruchu drogowego. Nowa inwestycja ułatwi podróże pomiędzy Tarnowem a Kielcami.

Obwodnica Osieka

Ta z kolei ma znajdować się w ciągu drogi krajowej nr 79. Przetarg zaplanowano również na czwarty kwartał 2023 roku. Cel jej budowy jest podobny – ma ona wyprowadzić ruch tranzytowy z miasta i poprawić bezpieczeństwo mieszkańców. Ułatwi podróże między Sandomierzem i Krakowem.

Obwodnica Starachowic

Będzie usytuowana na drodze krajowej nr 42. Wcześniej rozważana była rozbudowa drogi biegnącej przez miasto, jednak uznano, że rozwiązanie to nie zapewni pożądanego poziomu bezpieczeństwa i zdecydowano o wariancie budowy pełnej obwodnicy miejscowości. Oprócz zmniejszenia natężenia ruchu w mieście, obwodnica ma przyczynić się do poprawienia komfortu podróży pomiędzy Skarżyskiem-Kamienną a Ostrowcem Świętokrzyskim i będzie stanowiła nowy ciąg DK42 wraz z planowaną obwodnicą Wąchocka. Ogłoszenie przetargu wyznaczono wstępnie na drugi kwartał 2023 roku.

Obwodnica Wąchocka

Obwodnica jednego z najbardziej znanych miast w naszym regionie jest chyba w najbardziej zaawansowanej fazie z całej czwórki. Decyzje środowiskowa i ZRID zostały wydane, grunty - wykupione. Z uwagi na upływ czasu niezbędne będzie zaktualizowanie uzgodnień. Obecnie trwają ostatnie przygotowania do ogłoszenia przetargu na realizację, który planowany jest na drugi kwartał 2020 roku. Obwodnica będzie kosztowała około 640 milionów złotych.Ułatwi podróże pomiędzy Skarżyskiem-Kamienną a Ostrowcem Świętokrzyskim i będzie stanowiła nowy ciąg DK42 wraz z planowaną obwodnicą Starachowic. Ma być gotowa do 2025 roku.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO