Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Krótsze podróże łącznicą Czarnca – Włoszczowa Północ

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Krótsze podróże łącznicą Czarnca – Włoszczowa Północ

Czarnca / 21 września 2018 / Tekst

Kończy się budowa nowego toru w rejonie Czarncy. Łącznica kolejowa Czarnca – Włoszczowa Północ, realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. usprawni kolejowe podróże w województwie świętokrzyskim i połączenia międzyregionalne. Koszt inwestycji to ponad 40 milionów złotych.

Prace koncentrują się koło posterunku w Czarncy. Zamontowano już pięć z siedmiu planowanych nowych rozjazdów, które są ważnymi elementami toru zapewniającymi sprawny przejazd pociągów. Rozjazdy są dostarczane na plac budowy w tzw. blokach. Wymagany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. sposób transportu umożliwia sprawny montaż i precyzyjne ułożenie w wyznaczonym miejscu.

W ramach prac, na szlaku Włoszczowa – Czarnca – Żelisławice, wymieniane są urządzenia sterowania ruchem kolejowym i sieć trakcyjna. We wrześniu, po zakończeniu prac na linii nr 61, wykonawca rozpocznie roboty w rejonie stacji Włoszczowa Północ.

Budowa ponad 3 km linii z Czarncy do stacji Włoszczowa Północ zapewni przejazd pociągów pasażerskich z prędkością 100 km/h, a towarowych 80 km/h. Od grudnia 2019 roku łącznica skróci czas przejazdu z Kielc do Warszawy i poprawi skomunikowanie województwa z innymi regionami kraju. Budowa łącznicy jest uwzględniona w rozkładzie jazdy. Zakończenie wszystkich robót zaplanowano na 2019 rok.

Budowa linii kolejowej nr 582 Czarnca – Włoszczowa Północ jest realizowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Wartość  projektu to blisko 43 miliony złotych, z czego dofinansowanie ze środków unijnych wynosi ponad 36 milionów złotych.

Warto dodać, że inwestycje z Krajowego Programu Kolejowego realizowane w województwie świętokrzyskim poprawią dostęp do kolei, usprawnią połączenia regionalne i ponadregionalne. W województwie trwa m.in. przebudowa linii ze Skarżyska-Kamiennej do Sandomierza o wartości około 379 mln złotych. Podróżni zyskają krótsze podróże i bardzie komfortowe, dostępne dla wszystkich perony. Możliwe będzie także uruchomienie regularnych połączeń do Sandomierza.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna