Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Krótsze kolejki do badań tomografem, rezonansem oraz zabiegów zaćmy

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Krótsze kolejki do badań tomografem, rezonansem oraz zabiegów zaćmy

11 marca 2019 / Tekst

Od 1kwietnia Narodowy Fundusz Zdrowia zniesie limity na badanie rezonansem magnetycznym, tomografem komputerowym oraz na zabiegi zaćmy. Dzięki temu skróci się czas oczekiwania w kolejkach do tych świadczeń.

– Do tej pory zdarzało się tak, że kolejki na te zabiegi się tworzyły. Trzeba jednak podkreślić , że pacjenci z województwa świętokrzyskiego są w komfortowej sytuacji w porównaniu z innymi regionami kraju, ponieważ na badanie rezonansem czeka się u nas najkrócej w Polsce. W przypadku pilnym są to 42 dni, w innych częściach kraju kilka miesięcy – tłumaczy Beata Szczepanek rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ. – My już od kilku lat badania rezonansem, tomografem oraz zabiegi zaćmy traktowaliśmy jako priorytetowe, dlatego też wszystkie dodatkowe środki z ministerstwa zdrowia, centrali funduszu czy własnych oszczędności przeznaczaliśmy na ten cel. Poza tym renegocjowaliśmy wysokość kontraktów, które były nieustannie zwiększane    – uzupełnia rzecznik.

Na zabiegi zaćmy trzeba było czekać nawet 4 lata, teraz kilka miesięcy, a w przypadku pilnym pacjent może liczyć na zabieg w ciągu kilkunastu dni. Tylko w minionym roku świętokrzyski oddział NFZ przeznaczył na te trzy świadczenia dodatkowo ponad 7 milionów złotych.

Sytuacja w naszym regionie będzie jeszcze lepsza . Obecnie placówki wykonujące badania w ramach umowy z NFZ mogą przyjmować pacjentów, dopóki nie wyczerpie się limit. Od 1 kwietnia taka bariera zniknie. NFZ zapłaci za tyle badań, ile zostanie wykonanych. Jak deklaruje minister zdrowia Łukasz Szumowski, dzięki tym zmianom kolejki na te zabiegi będą zdecydowanie krótsze.

ZOSTAW KOMENTARZ