Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Krótsze kolejki do badań tomografem, rezonansem oraz zabiegów zaćmy

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Krótsze kolejki do badań tomografem, rezonansem oraz zabiegów zaćmy

11 marca 2019 / Tekst

Od 1kwietnia Narodowy Fundusz Zdrowia zniesie limity na badanie rezonansem magnetycznym, tomografem komputerowym oraz na zabiegi zaćmy. Dzięki temu skróci się czas oczekiwania w kolejkach do tych świadczeń.

– Do tej pory zdarzało się tak, że kolejki na te zabiegi się tworzyły. Trzeba jednak podkreślić , że pacjenci z województwa świętokrzyskiego są w komfortowej sytuacji w porównaniu z innymi regionami kraju, ponieważ na badanie rezonansem czeka się u nas najkrócej w Polsce. W przypadku pilnym są to 42 dni, w innych częściach kraju kilka miesięcy – tłumaczy Beata Szczepanek rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ. – My już od kilku lat badania rezonansem, tomografem oraz zabiegi zaćmy traktowaliśmy jako priorytetowe, dlatego też wszystkie dodatkowe środki z ministerstwa zdrowia, centrali funduszu czy własnych oszczędności przeznaczaliśmy na ten cel. Poza tym renegocjowaliśmy wysokość kontraktów, które były nieustannie zwiększane    – uzupełnia rzecznik.

Na zabiegi zaćmy trzeba było czekać nawet 4 lata, teraz kilka miesięcy, a w przypadku pilnym pacjent może liczyć na zabieg w ciągu kilkunastu dni. Tylko w minionym roku świętokrzyski oddział NFZ przeznaczył na te trzy świadczenia dodatkowo ponad 7 milionów złotych.

Sytuacja w naszym regionie będzie jeszcze lepsza . Obecnie placówki wykonujące badania w ramach umowy z NFZ mogą przyjmować pacjentów, dopóki nie wyczerpie się limit. Od 1 kwietnia taka bariera zniknie. NFZ zapłaci za tyle badań, ile zostanie wykonanych. Jak deklaruje minister zdrowia Łukasz Szumowski, dzięki tym zmianom kolejki na te zabiegi będą zdecydowanie krótsze.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna