Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Kontrola obozu harcerskiego. Młodzi skauci bezpieczni

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Kontrola obozu harcerskiego. Młodzi skauci bezpieczni

Widełki / 11 lipca 2018 / Tekst

W Widełkach, nieopodal Daleszyc, odbywa się obóz Skautów Europy, w którym uczestniczy 65 osób. Dziś miała tam miejsce kontrola przeprowadzona przez Państwową Straż Pożarną.

Akcja to efekt porozumienia zawartego między Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, Państwową Strażą Pożarną, organizacjami harcerskimi oraz Lasami Państwowymi. Ma ono na celu zwiększenie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas wypoczynku na obozach harcerskich. – Strażacy przyjeżdżali tutaj jeszcze przed rozpoczęciem pobytu skautów, kiedy organizator zgłaszał chęć zorganizowania obozu. Sprawdzaliśmy teren, drogi dojazdu, możliwość przeprowadzenia bezpiecznej ewakuacji. Kolejnym etapem kontroli jest ocena lokalizacji poszczególnych obiektów i środków gaśniczych. Sprawdzamy po raz kolejny rejon zbiórki ewakuowanych. Bardzo ważną grupą działań podejmowanych przez Państwową Straż Pożarną są działania profilaktyczne. Przydzieliliśmy kierownictwu obozu także środki łączności – mówił brygadier Paweł Ksel, rzecznik Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

Strażacy nie tylko sprawdzili wszystkie niezbędne do zabezpieczenia obozowiska elementy takie jak gaśnice, ale także dokonali oceny próbnej ewakuacji, którą przeprowadzili harcerze. Wyniki kontroli wskazały, że obóz jest należycie zabezpieczony. – Wszystkie zainteresowane podmioty wypracowały pewne zasady. Oprócz tego, że kontrolujemy, staramy się również uświadamiać harcerzy o ich obowiązkach – tłumaczył młodszy brygadier Mariusz Góra, zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach. Wśród odwiedzających obozowisko była również policja i służby medyczne, które przedstawiły młodym ludziom zasady bezpieczeństwa i udzielania pierwszej pomocy.

Obóz odbywa się na terenie Nadleśnictwa Łagów. – Nad tą lokalizacją myśleliśmy już od bardzo dawna. W okolicy jest Święty Krzyż, na który co roku wędrownicy, czyli starsi harcerze, chętnie podróżują. Jest tu pięknie, więc jeden z naszych rodziców podjął się zadania znalezienia odpowiedniego miejsca na obozowisko. Cieszymy się, że możemy tu przebywać – mówił Radiu eM podharcmistrz Stanisław Stelmach, kierownik obozu. – Skoro udostępniamy nasz teren to ciążą na nas pewne obowiązki. Sprawdziliśmy to miejsce pod względem bezpieczeństwa, skontrolowaliśmy drogi dojazdu i usunęliśmy zagrażające ludziom drzewa. Porozumieliśmy się również z pobliską szkołą podstawową, gdzie harcerze będą mogli uzyskać niezbędną pomoc – wyjaśniał Andrzej Zagniński z Nadleśnictwa Łagów.

Obóz potrwa do 17 lipca. W województwie świętokrzyskim funkcjonuje obecnie 12 obozowisk, w których przebywa ponad 1100 uczestników. Państwowa Straż Pożarna przeprowadziła do tej pory 20 kontroli tych miejsc.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna