Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Koniec z podrabianymi lekami

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Koniec z podrabianymi lekami

08 lutego 2019 / Tekst

Od 9 lutego przedsiębiorcy mają obowiązek umieszczania na opakowaniach produktów leczniczych unikalnego identyfikatora oraz zabezpieczenia przed naruszeniem opakowania. Obowiązek ten dotyczy prawie wszystkich produktów wydawanych na receptę oraz określonych produktów bez recepty.

Wprowadzone nowości, w połączeniu z systemem baz gromadzącym informacje o produktach leczniczych z terenu Unii Europejskiej, mają za zadanie przeciwdziałać  obecności sfałszowanych leków w legalnym  łańcuchu dystrybucji. -Te działania służą przede wszystkim bezpieczeństwu pacjenta. Chodzi o to, aby nie dotarły do niego leki podrabiane, które do tej pory mogły się różnymi kanałami dystrybucyjnymi dostać do aptek - tłumaczy Robert Gocał Prezes Kieleckiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. -Wprowadzone zmiany będą polegały an tym, że każdy lek będzie miał swój niepowtarzalny kod, zadaniem wszystkich elementów łańcucha dystrybucji będzie zweryfikowanie jego autentyczności, a następnie wprowadzenie go do  Europejskiej Bazy. Gdy lek zostanie przekazany końcowemu odbiorcy, jego numer zostanie usunięty z bazy. Nie będzie możliwości podrobienia medykamentu - uzupełnia Gocał.  

Nowe rozwiązania nie mogą w żaden sposób wpływać na dostępność produktów leczniczych. Obowiązki dotyczące tzw. serializacji zostały wprowadzone Rozporządzeniem Delegowanym Komisji Unii Europejskiej i wchodzą w życie 9 lutego.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna