Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Kolejne przypadki ASF niedaleko naszego regionu. Będzie odstrzał?

niedziela, 09 lutego 2020 12:13 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

W styczniu potwierdzono dwa kolejne przypadki afrykańskiego pomoru świń występujące w pobliżu granic województwa świętokrzyskiego. Choć w samym regionie wirus ASF jeszcze się nie pojawił, służby przeszukują lasy, a do wojewody został złożony wniosek o przeprowadzenie odstrzału dzików.

Wspomniane przypadki miały miejsce koło Annopola w województwie lubelskim i w powiecie przysuskim w województwie mazowieckim, około dziesięciu kilometrów od powiatu koneckiego. – Spodziewamy się, że spowoduje to rozszerzenie istniejących stref ochronnych – mówi Tadeusz Kulkiewicz, świętokrzyski wojewódzki lekarz weterynarii.

Obecnie strefą czerwoną objęta jest gmina Ożarów i część gminy Tarłów w powiecie opatowskim. W nieco mniej restrykcyjnej strefie żółtej znajduje się powiat opatowski bez gminy Iwaniska, dwie gminy w powiecie starachowickim i jedna gmina w powiecie skarżyskim.

Do wojewody świętokrzyskiego został zaś złożony wniosek o odstrzał trzech i pół tysiąca dzików na terenie naszego województwa w ramach odstrzału sanitarnego. – Jest to liczba obejmująca cały rok, a odstrzał będzie przeprowadzony w dwóch turach, czyli w okresie od lutego do kwietnia oraz od października do końca roku  – dodaje Tadeusz Kulkiewicz. Służby chcą również przeprowadzić odstrzały w obszarach ochrony przyrody. Chodzi o rezerwaty i Świętokrzyski Park Narodowy.

Trwają także przeszukiwania lasów przez pracowników Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynaryjnego i lasów państwowych, myśliwych i żołnierzy z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Byliśmy w powiecie opatowskim, ostrowieckim, starachowickim i sandomierskim, gdzie znaleźliśmy jednego martwego dzika. Wynik badań pod kątem ASF był jednak negatywny – informuje świętokrzyski wojewódzki lekarz weterynarii.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO