Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Kolejne miliony na modernizacje

poniedziałek, 06 marca 2017 17:49 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

600 milionów złotych to przewidywany koszt inwestycji, które kolejarze chcą przeprowadzić w regionie świętokrzyskim. Dokładniej chodzi o szereg prac na linii numer 8 między Skarżyskiem-Kamienną, a Kozłowem. Przewidywana jest modernizacja 10 przystanków osobowych oraz 12 stacji na przykład w Kielcach, Suchedniowie i Zagnańsku.

Gruntowna przebudowa obejmie 116 kilometrów linii kolejowej i sieci trakcyjnej. Na opracowanie dokumentacji tych prac ogłoszony został przetarg. - Liczymy, że inwestycja, którą chcemy przeprowadzić, będzie miała wartość blisko 600 milionów złotych. Prace budowlane chcemy wykonać między rokiem 2020, a 2022 – informuje rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski. Już po remontach na linii nr 8 pociągi pasażerskie będą mogły rozpędzić się do 120 km/h, a towarowe do 100 km/h.

Na zmodernizowanych przystankach pojawią się nowe wiaty czy tablice informacyjne. Znikną ograniczenia architektoniczne utrudniające poruszanie się niepełnosprawnym podróżnym. W planach jest także przebudowa 15 mostów i 11 wiaduktów. - Przygotowywana inwestycja ma zwiększyć poziom bezpieczeństwa także dzięki wymianie urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Prace modernizacyjne czekają przejazdy kolejowo-drogowe, które wyposażone zostaną w lepsze zabezpieczenia – zapowiada Karol Jakubowski.

Prace projektowe kolejarze chcą zakończyć jeszcze w 2017 roku. Wielomilionowa inwestycja ujęta została w Krajowym Programie Kolejowym, a finansowanie przewidziano z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO