Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Kielecki Sanepid otrzymał specjalistyczny sprzęt. Będzie wykonywał więcej testów na koronawirusa

czwartek, 06 sierpnia 2020 12:51 / Autor: Beata Kwieczko
Fot. Facebook
Beata Kwieczko

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach otrzymała nowy sprzęt do badań w kierunku koronawirusa. Dzięki urządzeniu aż dwukrotnie zwiększone zostaną możliwości diagnostyczne laboratorium. Pieniądze na ten cel przekazała Enea Elektrownia Połaniec, spółka z Grupy Enea.

Nowoczesny sprzęt składa się ze stacji pipetującej wraz z komputerem i oprogramowaniem sterującym. Zwiększy on dostępność testów na koronawirusa i pozwoli na szybszą i sprawniejszą walkę z epidemią. Na jego zakup Spółka Enea Elektrownia Połaniec przekazała dla Polskiego Towarzystwa Higienicznego, poprzez Fundację Enea, prawie 270 tysięcy złotych.

– Wzrost liczby wykonywanych testów to dobra informacja dla tych, którzy chcą sprawdzić stan swojego zdrowia, np. po kontakcie z osobą zakażoną, lub bezpiecznie pracować czy podróżować. To dobra wiadomość również dla osób, które muszą przejść zabiegi medyczne lub odwiedzić bliskich z grupy ryzyka – mówi Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny.

Paweł Szczeszek, prezes Enea S.A., podkreśla, że Grupa Enea cały czas stara się pomagać tym, którzy tego najbardziej potrzebują.

– Podejmujemy aktywne działania w trosce o zdrowie naszych klientów, pracowników i wszystkich, z którymi współpracujemy. Działamy kompleksowo, od bezpośredniego wsparcia finansowego po drobne środki ochrony osobistej, które przekazujemy – tłumaczy prezes Szczeszek.

Nowy sprzęt diagnostyczny zwiększy dwukrotnie liczbę badań na obecność koronawirusa wykonywanych w województwie świętokrzyskim.

– W walce z epidemią najważniejsza jest odpowiedzialność społeczeństwa, przestrzeganie przyjętych zasad i szeroko pojęta profilaktyka, jednak ogromne znaczenie ma także testowanie, czyli identyfikacja ludzi zakażonych, a następnie ich izolacja. Dzięki temu możemy ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, a na końcu tej drogi wygrać z epidemią – uważa Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.

Do tej pory za pośrednictwem Fundacji Enea przekazane zostało ponad 3,5 miliona złotych. Pieniądze trafiły do kilkudziesięciu placówek z terenu działalności Grupy.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO