Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Karambol na S7. Ćwiczenia strażaków

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Karambol na S7. Ćwiczenia strażaków

Brzegi / 22 sierpnia 2018 / Tekst

Zderzenie z udziałem 5 samochodów i 19 osób poszkodowanych – to jeden ze scenariuszy ćwiczeń, które przeprowadziła dziś Straż Pożarna na świeżo wybudowanym fragmencie krajowej „siódemki”. Strażacy przećwiczyli również rozbieranie fragmentu barierek i wypadek z udziałem cysterny.

Piękny słoneczny dzień. Na Drodze Krajowej nr 7, między miejscowością Brzegi a Tokarnią dochodzi  do tragicznego wypadku, w którym bierze udział 5 samochodów. Wśród 19 poszkodowanych są ofiary śmiertelne i osoby ranne. Jeden z uczestników wypadku wzywa pomoc. Na miejscu pojawia się Straż Pożarna i natychmiast przystępuje do działania. Sprawdzany jest stan poszkodowanych i udzielana jest im natychmiastowa pomoc. Używane są nożyce do cięcia blachy i specjalne poduszki, które są w stanie podnieść pojazd, aby wydostać spod niego rannych. – Działania służb skupiają się w pierwszej kolejności na udzieleniu pomocy medycznej i usunięciu skutków zdarzenia – mówił starszy brygadier Robert Sabat, zastępca świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Drugi wypadek był konsekwencją pierwszego. Gapiostwo kierowcy cysterny spowodowało zderzenie z samochodem osobowym. Tu również bardzo szybko musiała interweniować Straż Pożarna. Wydostała ona kierowcę osobówki i oddała pod opiekę służb medycznych. Niezwykle ważne było również zabezpieczenie pojazdu ciężarowego, który przewoził łatwopalną substancję. Strażacy schładzali pojazd kurtynami wodnymi, po czym przystąpili do uszczelnienia cysterny. – W tego typu przypadkach pierwszą zasadą jest zabezpieczenie miejsca zdarzenia i nie dopuszczenie do rozprzestrzeniania się niebezpiecznej substancji – tłumaczył starszy kapitan Mariusz Stolarczyk, kierownik ćwiczeń.

Bardzo ważnym elementem było rozmontowywanie barierek o specjalnej konstrukcji, które dzielą jezdnie. Strażacy sprawnie poradzili sobie również z tym wariantem. – To bardzo ważne w sytuacji, kiedy służby muszą przedostać się na drugą stronę jezdni bez konieczności pokonywania dziesiątek kilometrów do najbliższego miejsca, gdzie można zawrócić – zauważył kierownik ćwiczeń.



ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOK



SŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna