Dąbrowa 750x200

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Kadrówka już wyruszyła

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Kadrówka już wyruszyła

świętokrzyskie / 06 sierpnia 2018 / Tekst

Dziś z krakowskich Oleandrów wyruszył 53. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Jak co roku śladami formacji utworzonej w 1914 roku przez Józefa Piłsudskiego, podążają członkowie organizacji strzeleckich, harcerze, żołnierze, a także osoby cywilne. W tegorocznym marszu bierze udział około 400 osób.

Uczestnicy marszu po drodze odwiedzą kilka miejscowości związanych z czynem legionowym i niepodległościowym. Przenocują w Słomnikach, Miechowie, Wodzisławiu, Jędrzejowie, Choinach i Chęcinach. Do Kielc dotrą 12 sierpnia.

- Zgrupujemy się jak co roku przy ulicy Szczepaniaka, ale ze względu na remont nie będziemy wchodzić w ulicę Ściegiennego. Na cmentarz uda się tylko delegacja marszu. Następnie przejdziemy pod historyczną kapliczkę, gdzie Czesław Bankiewicz, skaut i jeden z konnych, składał meldunek komendantowi Piłsudskiemu. Potem już tradycyjnie przejdziemy na Plac Wolności, gdzie odbędą się główne uroczystości u stóp pomnika komendanta Piłsudskiego. Stamtąd już bez kawalerii marszowej przejdziemy pod Pałac Biskupi i tam rozformowana zostanie kolumna marszowa, odczytany zostanie też ostatni rozkaz komendanta, będzie apel poległych i salwa honorowa - informuje Dionizy Krawczyński, komendant marszu.

W tym roku około 40 osób zostanie wyróżnionych odznaką lub medalem za wielokrotny udział w marszu. Trzy osoby spośród nich będą uczestniczyć w wydarzeniu po raz 25, za co otrzymają pamiątkowe szable.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna