kibicuj

Na antenie: Noc Przebojów
Radio eM Kielce
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Kadrówka idzie do Kielc

Na antenie: Noc Przebojów
Radio eM Kielce
online button
online button

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Kadrówka idzie do Kielc

11 sierpnia 2017 / Tekst
Kadrówka idzie do Kielc fot. Dariusz Skrzyniarz

Wyruszyli z Choin, a na noc zatrzymają się w Chęcinach. 52. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej podąża w stronę Kielc i jest coraz bliżej celu. Do stolicy województwa świętokrzyskiego wejdzie on w tę sobotę około południa. W marszu bierze udział około 350 osób.

W marszu z krakowskich Oleandrów do Kielc biorą udział przedstawiciele harcerstwa, grup rekonstrukcyjnych czy organizacji strzeleckich i patriotycznych. Przypomnijmy, że marsz odbywa się na historycznym szlaku bojowym formacji utworzonej w 1914 roku przez Józefa Piłsudskiego.

- Kielce były pierwszym wielkim miastem na legionowym szlaku, w którym Józef Piłsudski na czele swojego oddziału strzeleckiego mógł budować I Pułk Piechoty Legionów Polskich potem przekształcony w I Brygadę. Kielce są nazywane miastem Legionów. Nie bez powodu. W latach I wojny światowej tutaj zaczęła się walka zbrojna o niepodległość Polski. Wszystkie wydarzenia, które miały miejsce w Kielcach począwszy od 12 sierpnia były niezwykle ważne na drodze do niepodległości - mówi profesor Urszula Oettingen, historyk z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Sobotnie uroczystości zamykające tegoroczny marsz rozpoczną się o godzinie 14 na Placu Wolności w Kielcach.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna