Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Jaki zawód wybrać, by mieć przyszłość na rynku pracy?

poniedziałek, 22 czerwca 2020 22:00 / Autor: Wiktoria Zagórska Strzelec
Wiktoria Zagórska Strzelec

Niebawem zakończenie roku szkolnego. Dla wielu uczniów jest to czas podejmowania decyzji co do dalszej ścieżki edukacyjnej. Warto zapoznać się z zapotrzebowaniem rynku pracy.

Wymagania zmieniają się z roku na rok. Jak informują eksperci, młodzi ludzie, wybierając szkoły ponadpodstawowe, nie myślą o tym, czy znajdą pracę w wybranym zawodzie. Tymczasem nie jest wcale trudno sprawdzić, czy szkoła, o której myślimy, jest dobrym pomysłem na przyszłość.

- Na stronie Powiatowego Urzędu Pracy znajdują się informacje na temat zawodów deficytowych, czyli takich, na które istnieje duże zapotrzebowanie na rynku. Publikowane są również informacje na temat specjalności nadwyżkowych, czyli takich, które w pełni pokrywają potrzeby lokalnego i regionalnego rynku pracy, a nawet przewyższają to zapotrzebowanie – informuje Zofia Sala, ekspert z Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach.

Ministerstwo Edukacji Narodowej  co roku prezentuje listę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego. Dzięki temu szkoły mogą tworzyć swoją ofertę kształcenia w odniesieniu do potrzeb.

– Dzięki opublikowanej prognozie szkoły i organy prowadzące mogą zaplanować zawody, których nauczanie ruszy w nowym roku szkolnym. Powiatowe szkoły w swojej ofercie kształcenia posiadają zawody, na które prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie w województwie świętokrzyskim i w powiecie kieleckim – dodaje Tomasz Pleban, wicestarosta kielecki.

Wśród zawodów prognozowany jest popyt na: analityków, cukierników, piekarzy, kucharzy, elektroników, elektryków, elektromechaników, informatyków, programistów, monterów zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, operatorów obrabiarek skrawających, stolarzy oraz ślusarzy. Potrzebni będą też technicy: reklamy, robót wykończeniowych w budownictwie, telekomunikacji, urządzeń i systemów energii, żywienia i usług gastronomicznych oraz mechanicy, kierowcy, monterzy sieci i urządzeń telekomunikacyjnych, pracownicy obsługi magazynów.

- Zachęcam absolwentów szkół podstawowych do poznania naszych szkół i ich kierunków kształcenia. Mają one do zaoferowania nowoczesne zaplecze dydaktyczne, wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę oraz wspaniałe tradycje – mówi wicestarosta.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO