Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Jak rzetelne są świętokrzyskie firmy? Sprawdziliśmy

poniedziałek, 20 lipca 2020 13:04 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Średnio prawie 41,5 tysiąca złotych wynosi zadłużenie świętokrzyskich przedsiębiorców. Tak wynika z danych zebranych wśród dłużników, które opublikowano w corocznym Rankingu Rzetelności. – Sytuacja przedstawiona w zestawieniu jest jednak dość dobra – mówi Andrzej Kulik, rzecznik programu Rzetelna Firma.

Rzetelność zbadano, biorąc pod uwagę sumienność w płaceniu za towar lub usługę. Według zaprezentowanych danych nasze województwo jest liderem, jeśli chodzi o średnie zadłużenie na jednego dłużnika, które wynosi prawie 41,5 tysiąca złotych. – Jeżeli świętokrzyskie firmy się zadłużają, to są to rzeczywiście duże kwoty i może to być niepokojące – przyznaje rzecznik Rzetelnej Firmy. W sumie podmioty gospodarcze województwa zalegają ze spłatą zobowiązań na 248 milionów złotych.

W rankingu znajdziemy jednak również pozytywne informacje dotyczące naszych przedsiębiorców. Uzyskali oni 43 punkty, zajmując szóstą lokatę. To awans o dwie pozycje w stosunku do poprzedniego roku. W rankingu wzięto również pod uwagę odsetek zadłużonych przedsiębiorców, ogólną kwotę zadłużenia i zadłużenie na tysiąc firm. W tych kategoriach zajmujemy miejsca pod koniec tabeli.

Andrzej Kulik zwraca uwagę na jedną z przyczyn dość dobrego wyniku naszego województwa. – Badamy również stopień ludności zasiedziałej w poszczególnych regionach, czyli takiej, która jest na danym terenie od urodzenia. Jeżeli ludzie są ze sobą zżyci, znają się i mieszkają ze sobą od pokoleń, to zwracają uwagę na to, jak o nich mówią sąsiedzi, i jak komentują ich zachowanie. Województwo świętokrzyskie do takich miejsc należy i z pewnością ma to wpływ na fakt, że znajduje się tu mniej dłużników, niż w innych województwach, bo niepłacenie nie jest czymś, czym można się chwalić. Presja otoczenia ma tu olbrzymie znaczenie. Podobnie jest w województwie podlaskim czy lubelskim – dodaje rzecznik Rzetelnej Firmy.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO