Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Jak nasze województwo jest przygotowane na przypadki koronawirusa?

poniedziałek, 09 marca 2020 14:28 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Czy nasz region jest przygotowany na pojawienie się koronawirusa? W województwie świętokrzyskim wyznaczone są trzy szpitale, w których można przyjmować pacjentów zarażonych wirusem COVID-19. – Możemy czuć się bezpiecznie i jesteśmy przygotowani na przypadki tej choroby – zapewniają posłowie Prawa i Sprawiedliwości Agata Wojtyszek oraz Bartłomiej Dorywalski.

Klinika Chorób Zakaźnych przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, oddziały Chorób Zakaźnych przy Szpitalu w Starachowicach i Busku-Zdroju – to trzy miejsca, do których mają trafiać pacjenci zarażeni koronawirusem. – W sumie mamy tam około 70 miejsc, a więc powinno to wystarczyć. Przygotowywany jest także oddział w Skarżysku-Kaminnej, który niedawno został co prawda zamknięty, ale cała infrastruktura jest. Możemy szybko ten oddział przygotować. W szpitalu MSWiA, gdyby była taka potrzeba, wykonywana będzie intensywna terapia pacjentów – tłumaczy poseł Agata Wojtyszek.

Parlamentarzystka zwróciła także uwagę na kwestię transportu medycznego. – Jesteśmy jako województwo w bardzo dobrej sytuacji. U nas ratownictwo medyczne znajduje się w jednych rękach. Radzimy sobie bardzo dobrze. Trzy karetki zostały przygotowane do transportowania pacjentów z podejrzeniem zarażenia koronawirusa. Pojazdy znajdują się w Pińczowie, Starachowicach i Kielcach – dodaje poseł PiS.

koronawajrus

Wczoraj weszła również w życie specjalna ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. – Te rozwiązania mają szeroki charakter. Wprowadzają możliwość prowadzenia pracy zdalnej, zasiłku dla rodzica pozostającego w domu, wprowadzenia maksymalnych cen na materiały medyczne i spożywcze. Przyznają również szereg uprawnień organom administracji publicznej. W grę weszły zmiany  zakresie prawa budowlanego i zagospodarowania przestrzennego. Przyspieszono także proces podejmowania decyzji w administracji – mówi członek sejmowej Komisji Zdrowia, poseł Bartłomiej Dorywalski.  

Obecnie nie stwierdzono żadnego przypadku zarażenia się koronawirusem w województwie świętokrzyskim.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO