Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Innowacyjna operacja ortopedów ze Szpitala Wojewódzkiego

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Innowacyjna operacja ortopedów ze Szpitala Wojewódzkiego

Kielce / 08 października 2019 / Tekst

Ortopedzi z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach przeprowadzili innowacyjną na skalę światową operację stawu biodrowego.  Zabieg wykonano u młodego mężczyzny, po zwichnięciu biodra, z uszkodzeniem wielostrukturalnym stawu.

Dr Jacek Mazek z Kliniki Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach   podkreśla, że zabieg  wykonano u pacjenta, który około 4 miesięcy temu przeszedł zwichnięcie biodra. U mężczyzny doszło do: rozerwania torebki stawowej, całkowitego zerwania więzadła głowy kości udowej oraz rozerwania obrąbka stawowego i uszkodzenia chrząstki stawowej

– W pierwszym etapie wykonaliśmy rekonstrukcję więzadła głowy kości udowej i wykonaliśmy plastykę szyjki kości udowej, ze względu na występujący dodatkowo w stawie konflikt udowo – panewkowy, następnie wykonaliśmy mikrozłamania w miejscu uszkodzenia chrząstki stawowej panewki, co miało na celu jej naprawienie – opowiada doktor Mazek. Jak tłumaczy, dzięki temu przywrócono stabilność stawów. – Na świecie operacje te są wykonywane przez niewielu ortopedów ze względu na fakt, że należą do najtrudniejszych zabiegów artroskopowych stawu biodrowego i wiążą się z dużym ryzkiem  – uzupełnia specjalista.

Pacjent zoperowany w szpitalu w Kielcach kolejnego dnia po operacji wstał, a po ośmiu tygodniach, jak szacuje lekarz, powinien wrócić do sprawności.

W drugim etapie - za około 4 miesiące, wykonana zostanie u niego rekonstrukcja obrąbka, co zakończy leczenie uszkodzeń po zwichnięciu.

ZOSTAW KOMENTARZ