Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»[FOTO] Konwencja Prawa i Sprawiedliwości w Kielcach. Politycy mówili o rolnictwie i polskiej wsi

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

[FOTO] Konwencja Prawa i Sprawiedliwości w Kielcach. Politycy mówili o rolnictwie i polskiej wsi

Kielce / 09 października 2019 / Tekst

Polska wieś i rolnictwo były tematami konwencji przedwyborczej Prawa i Sprawiedliwości w Kielcach. W spotkaniu wzięli udział prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki oraz kandydaci ugrupowania do Sejmu i Senatu z regionu świętokrzyskiego.

Konwencję rozpoczęła minuta ciszy w związku ze śmiercią Jana Szyszki, byłego ministra środowiska w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. – Kolega, wieloletni towarzysz naszej drogi, który odszedł nagle i w szczególnych okolicznościach. Majestat śmierci nie pozwala mi o tym mówić, ale w przyszłości będzie trzeba o tym powiedzieć – mówił Jarosław Kaczyński.

Polityk przedstawił także historyczne problemy polskiej wsi oraz wspomniał o nominacji Janusza Wojciechowskiego na unijnego komisarza ds. rolnictwa. – To dla nas bardzo korzystne i bardzo dobre dla Polski i polskich rolników. Pan Wojciechowski został zatwierdzony jednomyślnie przez przedstawicieli wszystkich grup politycznych. To najważniejsza funkcja jaką dotychczas uzyskaliśmy w Unii Europejskiej – dodał prezes PiS.

Głos podczas konwencji zabrał również premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu przedstawił trzy filary PiS, na których opiera się polityka ugrupowania dotycząca wsi. – Wieś polska jest depozytariuszem tradycji. Jesteśmy jej wdzięczni za przechowaniu najważniejszych dla nas tradycji. Dla jej dobrego funkcjonowania musimy wdrożyć odpowiednią strategię i my tę strategię mamy. Opiera się ona na trzech działaniach i obszarach. Pierwszy to wsparcie, drugi to rozwój, a trzeci to równe prawa – tłumaczył premier.

Była premier Beata Szydło przypomniała dotychczasowe działania rządu Prawa i Sprawiedliwości, które wpływają na polską wieś. – Z rozwoju gospodarczego ma prawo korzystać każdy, dlatego uruchomiliśmy programy, które pozwalają budować drogi gminne, samorządowe. Odbudowujemy połączenia autobusowe, przeznaczyliśmy środki na dofinansowanie różnego rodzaju inicjatyw społecznych i kulturalnych. Przywracamy posterunki policji, poczty i likwidowanych dotychczas instytucji – mówiła obecna europosłanka, która zwróciła uwagę na to, że wieś jest również wielkim beneficjentem programu 500+.

Z kolei minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział działania, które mają wpłynąć na rozwój polskiego rolnictwa. – Będziemy interweniowali na rynku na tyle, na ile zezwalają przepisy unijne. Podjęliśmy decyzję, że holding spożywczy, który był ostatnią moją zapowiedzią, będzie przekształconą Krajową Spółką Cukrową „Polski Cukier”. Stabilność rynku wymaga również otwarcia na świat. Przestajemy być już zamknięci i izolowani od świata, dlatego w najbliższych dniach ogłoszę uruchomienie państwowych nabrzeży do przeładunków cukru i zboża. To wypłynięcie na głębokie wody. Otwieramy się na świat i nie boimy się konkurencji światowej – zapewniał minister rolnictwa.

Na zakończenie konwencji przedstawiono kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu i Senatu.

ZOSTAW KOMENTARZ