Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

11 lutego 2019 / Tekst

Prawie pół miliona zgłoszeń trafiło w minionym roku do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Kielcach działającego w Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. 60 procent z tego stanowiły zgłoszenia fałszywe i inne nie związane z ratowaniem życia i zdrowia ludzkiego.

11 lutego, w Europejskim Dniu Numeru Alarmowego 112, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek podsumowała funkcjonowanie Systemu Powiadamiania Ratunkowego w 2018 roku. -Niestety cały czas jest bardzo duża liczba zgłoszeń fałszywych, jednak z roku na rok ta liczba maleje. W 2017 roku te zgłoszenia stanowiły 69 procent, natomiast w roku 2018, 60 procent. Powinniśmy nieustannie uczulać społeczeństwo na to jak ważne jest to aby nie blokować numeru 112  - mówiła wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. -Średni czas oczekiwania na zgłoszenie to niewiele ponad 10 sekund, w tym 6 sekund to zapowiedź automatyczna. W naszym urzędzie takie telefony odbiera 46 operatorów - uzupełnia wojewoda.

W poniedziałkowej konferencji wzięli udział świętokrzyscy parlamentarzyści. -Statystyki pokazują jak ważny dla naszego bezpieczeństwa jest ten system. Każdy z nas zna numer 112, który niesie nam pomoc w każdy zakresie. Warunkiem jest nienadużywanie tego numeru i z tym należy walczyć. Zostawmy ten numer dla spraw krytycznych, dla ratowania życia i zdrowia ludzkiego  - podkreśliła poseł Maria Zuba.

-Dożyliśmy czasów gdzie System Powiadamiania Ratunkowego  staje się elementem sprawnego, dobrze funkcjonującego państwa. Służby zaangażowane w sprawnie funkcjonujący system , to również funkcjonariusze, którzy realizują zadania potrzebne społecznie. Zarówno operatorzy jak i funkcjonariusze wykonują bardzo wymagające zawody i w tym dniu powinniśmy podziękować im wszystkim za pomoc - mówił podczas konferencji senator Krzysztof Słoń.

Poseł Jarosław Rusiecki zwrócił uwagę na rolę operatorów odbierających połączenia alarmowe. -Rola operatora, przypomina stanowisko negocjatora przy rozwiązaniu bardzo trudnych sytuacji, które wymagają podjęcia ważnych decyzji w krótkim momencie Tu potrzebne są specyficzne cechy i kompetencje - powiedział poseł Rusiecki.

W Europejskim Dniu Numeru Alarmowego wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek złożyła podziękowania za długoletnią pracę na stanowiskach operatorów Centrum Powiadomienia Ratunkowego. Wyróżnienia otrzymali Bartłomiej Milczarek, Gerard Turzyński, Hubert Papaj oraz Radosław Kowalczyk.

Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Kielcach przyjmuje zgłoszenia alarmowe kierowane na numer 112 z terenu województwa świętokrzyskiego, jak również z innych województw w ramach wdrożonego mechanizmu wzajemnej zastępowalności centrów.

ZOSTAW KOMENTARZ