Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

"Eko Kino" na Placu Artystów promowało postawy proekologiczne

piątek, 18 września 2020 14:44 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Emisja filmów poświęconych ochronie powietrza i ekologii, quiz wiedzy ekologicznej oraz występy muzyczne - tak wyglądało wydarzenie pod hasłem "Eko Kino", organizowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

W trakcie wydarzenia na Placu Artystów prezentowane były filmy promujące właściwe postawy ekologiczne w zakresie ochrony przyrody, a także współpracę pomiędzy Rządem RP, Ministerstwem Klimatu, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w zakresie wdrażania programu „Czyste powietrze” oraz innych programów.

– WFOŚiGW w Kielcach od lat chce spotykać się z mieszkańcami i propagować ekologiczne życie i dbanie o środowisko. Jesteśmy pierwszym Funduszem w Polsce, który taką formę kontaktu z mieszkańcami zaproponował. Mieszkańcy  miasta mogli się dziś zatrzymać przy Placu Artystów, obejrzeć filmy z zakresu ochrony środowiska, wziąć ulotki informacyjne, ale też dowiedzieć się więcej na temat programów, które realizuje WFOŚiGW w Kielcach – mówił Ryszard Gliwiński, prezes WFOŚiGW w Kielcach.

Jak przypomniała poseł Agata Wojtyszek, premier Mateusz Morawiecki w swoim expose powiedział, że jednym z priorytetów rządu będzie bezpieczeństwo związane z ochroną przyrody. – To od nas zależy, czy będziemy żyć w czystym otoczeniu i jakie środowisko pozostawimy przyszłym pokoleniom. Myślę, że powinniśmy ciągle mówić o wszelkich programach rządowych, aby każdy, kogo zainteresuje dany program mógł z niego skorzystać – dodała poseł Agata Wojtyszek.

Poseł Bartłomiej Dorywalski, podkreślił, że "Eko Kino" to wyjątkowy i niestandardowy sposób na przyswajanie sobie wiedzy z zakresu ochrony środowiska. – Poprzez zabawę możemy poznać programy WFOŚiGW i NFOŚiGW, a dzięki nim zmierzać ku ochronie szerokorozumianego środowiska. Programów jest całe mnóstwo, najpopularniejszym wśród mieszkańców naszego województwa jest program "Czyste powietrze", ale też programy dotyczące oczek wodnych, z wielu z nich korzystają też stowarzyszenia czy Ochotnicze Straże Pożarne  – dodał poseł Dorywalski.

Jak zaznaczył senator Krzysztof Słoń, promocja wszelkiego rodzaju inicjatyw służących ochronie i trosce o nasze środowisko jest niezwykle istotna. – Chodzi o budzenie świadomości, o to, że bardzo istotne jest choćby sadzenie drzew czy krzewów. W tę akcję wpisuje się prezydent Andrzej Duda, który również promuje zachowania proekologiczne – dodał senator Krzysztof Słoń.

Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski podkreślił, że WFOŚIGW w Kielcach działa wielotorowo, jeśli chodzi o docieranie do osób zainteresowanych programami. – Te różnorakie działania przynoszą doskonałe efekty. Same ulotki też są bardzo ważne, ale jeśli mamy możliwość porozmawiania z doradcami i całej obudowy merytorycznej, to na pewno jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć wszelkie mechanizmy działania – dodał wojewoda.

Wydarzenie zostało objęte patronatem Michała Kurtyki, ministra klimatu.

Tag:
Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO