Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Dziś Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Dziś Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego

21 lutego 2019 / Tekst

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Z tej okazji postanowiliśmy oddać głos osobom, które z wielką pasją i zaangażowaniem oprowadzają i przekazują swoją olbrzymią wiedzę wędrującym z nimi turystom.

Dominik Kowalski, przewodnik świętokrzyski: Praca przewodnika jest dla mnie pasją i nie jest tak naprawdę pracą. To możliwość poznawania na co dzień nowych ludzi z różnych warstw społecznych, z różnych części kraju i świata oraz przede wszystkim uczenia się od nich kultury, tego jak odzywają się do drugiego człowieka, ale także pozyskiwania informacji. Każdy dzień przynosi coś nowego, jest zupełnie inny i nie da się go przewidzieć. Bardzo ważna jest autentyczność, emocjonalność, ale i sposób przekazywania wiedzy w taki sposób, żeby nawet najprostsza informacja wzbudzała u turysty emocje. Staramy się być swoistym wehikułem czasu, który przenosi inne osoby w przeszłość i daje możliwość jej dotknięcia. Składam najlepsze życzenia dla wszystkich kolegów i koleżanek.

Anna Kaniszewska, przewodnik świętokrzyski: Przewodnictwo to nie praca, tylko pasja i misja. Dzielę się swoją wiedzą, czasem i pomagam ludziom, którzy przyjeżdżają odkrywać miejsca dla nich nieznane. Prowadzę ich i podpowiadam, ale także staram się mówić o mniej znanych historiach w taki sposób, żeby turyści poczuli się zafascynowani i chcieli wracać do miejsc, które odwiedzamy. Przewodnik musi lubić ludzi. Ważny jest także uśmiech, cierpliwość, odpowiednia organizacja i pomysłowość. Z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego chciałabym złożyć najserdeczniejsze życzenia dla Koła Przewodników Świętokrzyskich PTTK Bartek.

Robert Kulak, przewodnik świętokrzyski: Przewodnictwo jest naturalną konsekwencją moich zainteresowań krajoznawczych. To bardziej pasja, niż zawód. Zawsze traktowałem to jako zajęcie dodatkowe, ale bardzo przyjemne z uwagi na to, że mogę przekazywać wiedzę na temat regionu, który reprezentuję. Przewodnik musi lubić swoje zajęcie. Wówczas komunikacja z turystami jest łatwiejsza, szczególnie gdy widzą oni pasję i zaangażowanie. Przede wszystkim trzeba jednak lubić ludzi.

Paweł Jachowicz, przewodnik świętokrzyski oraz przewodnik po Saksonii: Przewodnictwo jest dla mnie niesamowitą przygodą życiową w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku i tego, że uczymy młodzież miłości do ojczyzny, przyrody, uszanowania i poszanowania. To także frajda, ponieważ spędzamy czas na świeżym powietrzu z uśmiechniętymi młodymi ludźmi. Jest ono czymś wspaniałym. Przewodnik musi ładnie mówić w języku polskim i mieć rzetelną wiedzę. Nie powinien niczego zmyślać. Powinien także doszkalać się i uczyć oraz być otwartym na ludzi, którzy często mają odmienne poglądy.

Redakcja Radia eM Kielce z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego składa najserdeczniejsze życzenia wszystkim przewodnikom naszego regionu.

ZOSTAW KOMENTARZ