Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Dzień Kobiet z cytologią

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Dzień Kobiet z cytologią

06 marca 2019 / Tekst

Świętokrzyski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Świętokrzyskie Centrum Onkologii zachęcają mieszkanki województwa do wykonania bezpłatnych badań cytologicznych z okazji dnia kobiet. Badania będzie można wykonać w Świętokrzyskim Centrum Onkologii 8 oraz 9 marca.

Badania są przeznaczone dla mieszkanek województwa świętokrzyskiego, będących w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie korzystały z cytologii w Programie Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.  – W Polsce w ciągu roku u 3 tysięcy kobiet wykrywa się raka szyjki macicy, połowa tych kobiet umiera. W porównaniu do innych krajów europejskich umieralność w Polsce jest o 70 proc. wyższa. Wynika to z późnej diagnostyki, kobiety nie badają się regularnie – tłumaczy Barbara Osman zastępca dyrektora do spraw finansowych w świętokrzyskim oddziale NFZ. – Chcemy ten negatywny trend zmienić, wprowadzając takie akcje, a dzień kobiet jest idealnym świętem do promowania badań profilaktycznych - uzupełnia dyrektor Osman.  

W województwie świętokrzyskim tylko 21 procent kobiet uprawnionych do korzystania z badań, wykonuje je. – W 2018 roku pobrano ponad 30 tysięcy badań, w tym prawie 2,5 tysiąca w jeżdżącym po całym województwie cytomammobusie. U ponad połowy badanych kobiet stwierdzono nieprawidłowości, a 393 skierowano na tzw. diagnostykę pogłębioną - podkreśliła Joanna Wolszczak-Domańska wicedyrektor do spraw medycznych w świętokrzyskim oddziale NFZ.

– Trzeba podkreślić, że nie każda pacjentka z nieprawidłowym wynikiem cytologicznym rozwinie chorobę nowotworową.  W wielu przypadkach dolegliwości mogą być nieinwazyjne i w stu procentach wyleczalne – tłumaczy Kamil Zalewski specjalista ginekologii onkologicznej w ŚCO  – Szyjka macicy jest usytuowana na zewnątrz i jest w całości dostępna do badania ginekologicznego, dlatego możliwe są badania przesiewowe. Światowa Organizacja Zdrowia postuluje obecnie aby globalnie podjąć wysiłek prowadzący do zupełnego wyeliminowania raka szyjki macicy.  Konieczne w tym przypadku byłyby nie tylko badania profilaktyczne ale też szczepienia małych dzieci - dodaje specjalista.

Badania będzie można wykonać w piątek 8 marca w godzinach 7.30-13.00 oraz w sobotę w godzinach 9.00-14.00.

 

 

ZOSTAW KOMENTARZ