Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Duże środki na programy społeczne

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

bobik 750x200

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Duże środki na programy społeczne

Kielce / 07 marca 2019 / Tekst

Promesy na ponad 13 milionów złotych w ramach rządowych programów społecznych wręczył świętokrzyskim beneficjentom Kazimierz Kuberski, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Środki zostaną przeznaczone m.in. na utworzenie nowych miejsc w żłobkach oraz klubach dla seniorów.

Przekazanie promes odbyło się w budynku Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.  Dotyczyły one dwóch programów społecznych: „MALUCH+ 2019” oraz „Senior+”. Na pierwszy z nich rząd chce przeznaczyć w naszym województwie 10,4 miliona złotych. – Polega on na wspieraniu gmin w zakładaniu i utrzymywaniu placówek opieki nad dziećmi do lat 3. Są to żłobki, kluby dziecięce oraz opiekunowie dla dzieci. Dzięki niemu pomagamy rodzicom powrócić, albo wejść na rynek pracy, który jest bardzo chłonny. Umożliwiamy więc włączenie się w życie zawodowe. Zakładamy, że program przyczyni się do decyzji o posiadaniu kolejnych dzieci. Dofinansowujemy nowe placówki oraz utrzymanie już funkcjonujących – tłumaczył wiceminister Kuberski. Dzięki środkom przeznaczonym dla naszego województwa ma być utworzonych 414 nowych miejsc w żłobkach. Siedem gmin, w tym Sędziszów, Pińczów, Kazimierza Wielka, Klimontów, Kielce, Górno i Piekoszów otrzyma na ten cel 6,3 miliona złotych, zaś podmioty niepubliczne 1,26 miliona złotych. Ponadto 2,8 miliona złotych zostanie przekazanych na utrzymanie 1715 już istniejących  miejsc opieki nad dziećmi.

Na program „Senior+” rząd przeznaczył dla naszego województwa ponad 2,68 miliona złotych.  – Jest on adresowany do grupy najstarszych obywateli, którzy jednak chcą jesień życia wykorzystać aktywnie. Są przeważnie samotni i potrzebują miejsc, w których mogliby rozwijać swoje pasje i spotykać się z innymi osobami. Dofinansowujemy Domy i Kluby Senior+. Coraz większą popularnością cieszą się Kluby, ponieważ związanych jest z nimi mniej wymagań – zauważył wiceminister. Dzięki rządowym środkom utworzonych zostanie 190 nowych miejsc w tego typu placówkach, a dofinansowanych zostanie 460 miejsc w placówkach już istniejących. Powstanie osiem placówek dla osób starszych, z tego trzy Domy i pięć Klubów Senior+. Ze wsparcia skorzystają Jędrzejów, Gnojno, Chmielnik, Zagnańsk, Kielce, Klimontów, Baćkowice i Morawica.

– Aktywna polityka prorodzinna, oparta na ideałach solidarności społecznej i dbania o obecne i następne pokolenie jest priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości. Pragnę serdecznie podziękować panu ministrowi za tak wspaniałe wieści – mówił Bartłomiej Dorywalski, wicewojewoda świętokrzyski. – Cieszy mnie to, że dzięki działaniom samorządów, wspieranych przez rząd, wracają do społeczeństwa te obiekty, które jeszcze kilka lat temu były skazane na degradację – zauważył senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości.

ZOSTAW KOMENTARZ