Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Dodatkowe pieniądze dla szpitali

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Dodatkowe pieniądze dla szpitali

22 grudnia 2017 / Tekst

Ponad 11 mln zł z budżetu państwa otrzymał świętokrzyski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia na sfinansowanie tzw. nadwykonań. Pieniądze te trafią łącznie do 15 placówek.

Najwięcej pieniędzy, bo ponad 8 mln 600 tys. zł otrzymało Świętokrzyskie Centrum Onkologii. - Suma ta przeznaczona została przede wszystkim na opłatę nierozliczonej części świadczeń z zakresu brachyterapii, programu  lekowego – leczenie glejaków mózgu oraz leczenia szpitalnego na oddziałach  ginekologii onkologicznej i hematologii - wymienia Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ.

Ponad 567 tys. złotych otrzyma Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach. - Tu z kolei pieniądze przyznane są  między innymi za hospitalizację na oddziale neurologii, ortopedii i chirurgii onkologicznej pomiędzy styczniem, a wrześniem 2017 roku. Sfinansowane zostaną także procedury pediatryczne, które były jeszcze wykonywane w strukturach  Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego.  Fundusz zapłaci za leczenie dzieci na oddziałach neurologii, nefrologii, onkologii i hematologii dziecięcej oraz neonatologii - wymienia dyrektor. Pieniądze za tzw. nadwykonania otrzyma też szpital w Ostrowcu Świętokrzyskim. Ponad 280 tys. zł przeznaczone zostanie na opłacenie zaległych procedur medycznych z zakresu neurologii, ginekologii i anestezjologii.

Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, podkreśla, że dzięki dotacji z budżetu państwa, uda się opłacić niemal 100 proc. wygenerowanych przez ostatnie lata nadwykonań. - Jest to duży zastrzyk finansowy dla szpitali. Mam nadzieję, że dzięki temu zmniejszą się kolejki, bo należy podkreślić, że opłacana są też te zakresy,  na które oczekuje wielu pacjentów - powiedziała wojewoda.

Warto dodać,  że w tym roku oprócz pieniędzy za nadwykonania Fundusz Zdrowia przeznaczył ponad 130 mln złotych dodatkowych środków na bieżące funkcjonowanie lecznic. - Od stycznia do listopada plan finansowy naszego oddziału  zmieniał się aż siedmiokrotnie i w tym czasie zwiększył się o 134 miliony złotych - informuje Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego NFZ. - Dzięki tym dodatkowym środkom sfinansowaliśmy   między innymi: 9 844 badań tomografii komputerowej ponad kontrakt, 6 396 badań rezonansu magnetycznego ponad kontrakt, 179 dodatkowych zabiegów wszczepienia endoprotezy,  czy 1662 dodatkowych zabiegów usunięcia zaćmy. Ale to nie wszystko: dokupiliśmy też 6 dodatkowych placówek udzielających świadczeń: pięć tzw. chirurgii jednego dnia: dwie z zakresu okulistyki, dwie z zakresu ortopedii i traumatologii ruchu, jedną z chirurgii ogólnej oraz  oddział alergologiczny - powiedziała Beata Szczepanek.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna