Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Dodatkowe pieniądze dla placówek, które wystawią e-skierowanie. Na jakie kwoty mogą liczyć poradnie?

poniedziałek, 20 lipca 2020 15:46 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Placówki medyczne, które będą odchodziły od tradycyjnych, papierowych skierowań na rzecz elektronicznych, otrzymają dodatkowe środki finansowe. Premia dla poradni specjalistycznych może wynieść nawet do 30 tys. zł, a dla poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej ponad 4 tysiące złotych.

– Jak informowaliśmy kilka tygodni temu placówki lecznicze, które wystawiają i przyjmują e-skieorwania otrzymają dodatkowe środki finansowe. Teraz znamy więcej szczegółów dotyczących nowego finansowania, które możemy oprzeć na przykładach. Świadczeniodawca Podstawowej Opieki Zdrowotnej, który w lipcu 2020 roku ma zadeklarowanych 5 tys. pacjentów i będzie wystawiał e-skierowania na poziomie powyżej 90 procent  może liczyć miesięcznie na dodatkowe środki w kwocie od 3,5 do 4,4 tys. zł – informuje Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ.

– Natomiast świadczeniodawca Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej, który udziela świadczeń w 15 poradniach specjalistycznych i w lipcu 2020 r. udzielił świadczeń na kwotę ok. 835 tys. zł. może otrzymać miesięcznie dodatkowo nawet do 30 tys. zł. Warunkiem jest rejestrowanie pacjentów z e-skierowaniem - współczynnik na poziomie 20 procent -  oraz wystawianie e-skierowań podczas 30 procent porad – dodaje rzecznik.

Skierowanie elektroniczne jest wygodne zarówno dla placówek medycznych jak i pacjentów.

- Zaletą e-skierowania jest możliwość uzyskania go w trakcie e-wizyty, a następnie zapisania się na wizytę bez wychodzenia z domu. Wystarczy skontaktować się z poradnią telefonicznie i podać 4-cyfrowy kod i swój nr PESEL. W przypadku e-skierowania nie obowiązuje 14-dniowy termin na dostarczenie dokumentu do placówki, e-skierowanie jest jej udostępnione w systemie informatycznym – tłumaczy Beata Szczepanek.

8 stycznia 2021 roku e-skierowania w Polsce będą obowiązkowe dla większości usług medycznych. Jednak już teraz ta usługa staje się coraz bardziej popularna. W okresie od stycznia do maja 2020 roku lekarze wystawiali średnio ok. 13 tys. e-skierowań miesięcznie, to ponad dwa razy więcej niż pod koniec ubiegłego roku.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO