Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Debatowali o rodzinie

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Debatowali o rodzinie

Kielce / 15 maja 2019 / Tekst

"Rodzina polska w koncepcji odradzającego się państwa po 100 latach odzyskania niepodległości w 1918 roku". Pod takim tytułem odbyła się w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim XXVII Interdyscyplinarna Konferencja Naukowo-Szkoleniowa z okazji Międzynarodowego Dnia Rodziny. Spotkanie zorganizowane zostało przez wojewodę Agatę Wojtyszek w ramach XVII Świętokrzyskich Dni Profilaktyki.

Konferencja stanowiła kulminacyjny punkt XVII Świętokrzyskich Dni Profilaktyki, organizowanych pod hasłem "Podajmy dłoń rodzinie" i była kontynuacją spotkań naukowych w ramach Światowych Dni Rodziny i Świętokrzyskich Dni Profilaktyki, które  co roku odbywają się w Kielcach.

- W tym roku chcieliśmy się skupić na aspekcie rodziny w tworzeniu polskiego państwa po odzyskaniu niepodległości, na tym, jak ważna była rodzina i co państwo polskie robiło przez ubiegłe lata, aby ją wspierać. Obecny rząd bardzo poważnie traktuje rodzinę, a dziś chcemy mówić o trudnych sytuacjach związanych z Niebieską Kartą, o substancjach psychoaktywnych, które są ogromnym zagrożeniem, szczególnie dla młodych ludzi. Te spotkania są organizowane dla rodziny i instytucji, które z rodziną pracują - tłumaczy Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski. W spotkaniu wzięło udział ponad 300 osób. 

W ramach konferencji równolegle zostały zorganizowane także seminaria instruktażowe, które poprowadzili przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji, Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Sądu Okręgowego oraz Aresztu Śledczego w Kielcach.

Grażyna Pisarczyk ze Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w kieleckim Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie podkreśla, że takie wydarzenia są bardzo potrzebne. - To jest spotkanie profesjonalistów, którzy mogą dzielić się wzajemnym doświadczeniem i czegoś uczyć, bo w obszarze pomagania permanentna nauka jest czymś absolutnie koniecznym.

Konferencję poprzedziła Msza św. w kościele pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu, której przewodniczył i homilię wygłosił biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Andrzej Kaleta. W konferencji uczestniczyli m.in. księża diecezji kieleckiej oraz senator Krzysztof Słoń.

W ramach wydarzenia jutro, tj. 16 maja o godzinie 10 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach będzie można obejrzeć spektakl "Oskarżamy używki" przygotowany przez młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Kielcach. Po przedstawieniu odbędzie się debata na temat problemów poruszonych w spektaklu.

ZOSTAW KOMENTARZ