Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Darmowy parking i szybsza wizyta u lekarza. Udogodnienia dla rodzin zastępczych

wtorek, 02 lipca 2019 12:04 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Bezpłatny parking przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym oraz pomoc w organizacji opieki medycznej – to udogodnienia, które czekają na rodziny zastępcze z naszego regionu. Władze województwa świętokrzyskiego przekazały dziś specjalne zaświadczenia czterdzieściorgu z nich.

W sumie samorząd przygotował około 60 takich dokumentów. Jak mówi Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, do tej pory rodziny zastępcze miały wiele problemów związanych z opieką medyczną dzieci. – Często zdarzało się, że nawet przez kilka miesięcy rodzinie nie udało się dostać do specjalistów. Dzięki przychylności dyrektora Bartosza Stemplewskiego i całego zarządu udało się wprowadzić to rozwiązanie, co przyspieszy procedurę. Wczesne wykrycie różnych dysfunkcji może przyczynić się do szybszej adopcji – informuje wicemarszałek.

RJanik

Anna Syska, prowadząca pogotowie rodzinne, zauważa, jakie znaczenie dla osób opiekujących się dziećmi mają przyznane dziś zaświadczenia. – To bardzo duża pomoc dla nas. Czasami zdarzało się, że musieliśmy miesiącami czekać na wizytę specjalistyczną, a przecież powinno to być priorytetem, bo diagnoza lekarza potrzebna jest natychmiast. Darmowy parking to także znaczne udogodnienie, ponieważ ułatwi to dotarcie do szpitala – tłumaczy.

Z kolei Ewa Gąsowska z zawodowej rodziny zastępczej z Pińczowa ma nadzieję na rozszerzenie tego programu o inne placówki. – Mieszkamy daleko od Kielc. Oczywiście często korzystamy z usług szpitala wojewódzkiego, ale także innych punktów medycznych – dodaje. Taką decyzję musiałyby jednak podjąć jednostki odpowiedzialne za poszczególne szpitale i przychodnie.

RodziceZast

Zaświadczenie to nie jedyna dobra wiadomość dla rodzin zastępczych. W najbliższym czasie zostanie wprowadzona specjalna karta uprawniająca do zniżek między innymi w Centrum Bajki w Pacanowie, Muzeum Wsi Kieleckiej, Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym czy też Filharmonii Świętokrzyskiej i Teatrze im. Stefana Żeromskiego.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO