Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Czy Dominik Tarczyński stracił mandat europosła? Zaskakujące doniesienia

środa, 29 stycznia 2020 15:58 / Autor: Michał Łosiak
Fot. FB/Dominik Tarczyński
Michał Łosiak

Jak wynika z informacji Dziennika Gazety Prawnej nie jest pewne, czy Dominik Tarczyński może objąć mandat europosła. Gazeta dotarła do opinii prawnych, z których wynika, że obecny poseł utracił go po wejściu do Sejmu. 

Przypomnijmy, że po brexicie z Parlamentu Europejskiego odejdą brytyjscy deputowani, którzy zwolnią te miejsca innym krajom. Polska zyska wtedy jeden dodatkowy mandat. Po zeszłorocznych wyborach ma  go otrzymać Dominik Tarczyński.

Sytuacja jednak się skomplikowała, ponieważ Tarczyński w międzyczasie został wybrany posłem na Sejm i tę decyzję wyborców przyjął. Dziennik Gazeta Prawna informuje, że Biuro Analiz Sejmowych dysponuje w tej sprawie pięcioma opiniami. Cztery z nich mówią, że w tej sytuacji poseł PiS stracił możliwość trafienia do Europarlamentu. „Objęcie mandatu posła do Sejmu zamknęło drogą Tarczyńskiemu” – czytamy w jednej z analiz. Jak mówi jednak sam zainteresowany, jest pewien, że pojedzie do Brukseli. Kolejnym w kolejce miałby być Arkadiusz Mularczyk.

Ta polityczna układanka wpływa również na świętokrzyski samorząd. W zamian za Tarczyńskiego do Sejmu ma trafić członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego – Mariusz Gosek, co spowoduje również wakat w organie wykonawczym naszego samorządu.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO