Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

CPK konsultuje „szprychy”. Zarząd chce zmian

wtorek, 04 lutego 2020 13:15 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Trwają dyskusje dotyczące kolejowych „szprych”, które mają prowadzić do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Dwie z nich będą przebiegać przez nasz region. Władze województwa zaproponowały zmiany w stosunku do propozycji rządowych.

Przypomnijmy, że według wstępnych wariantów pociągi w Świętokrzyskiem mają jeździć szprychami nr 6 i nr 7. Ta pierwsza ma przebiegać przez Podkarpacie, Ostrowiec Świętokrzyski i Grójec. – Chcielibyśmy, aby CPK uwzględniło nasze wcześniejsze postulaty, aby w tym śladzie znalazł się Sandomierz, ale również Skarżysko-Kamienna i Starachowice. To dla nas ważne przede wszystkim z punktu widzenia gospodarczego, bo wiemy, że mamy tam strefy ekonomiczne. Takie rozwiązanie wpłynęłoby na rozwój naszego regionu – tłumaczy Mariusz Gosek, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

Z kolei szprycha nr 7 zostanie podzielona na dwie nitki. Jedna z nich będzie prowadziła przez Nowy Sącz, Busko-Zdrój, Kielce, a ze stolicy województwa świętokrzyskiego do Opoczna. Tutaj władze regionu będą starały się o wyremontowanie 1,5-kilometrowego odcinka linii nr 73 do Buska-Zdroju.

– Miejscowość będzie połączona z Tarnowem przez Żabno. Chcielibyśmy, aby również dalszy odcinek, na który dofinansowanie mamy otrzymać w ramach programu Kolej Plus, został wykonany przez CPK, ponieważ nie musielibyśmy posiadać wkładu własnego – dodaje Gosek. Zarząd Województwa chce, aby szprycha przebiegała w pobliżu Targów Kielce. Z naszego miasta do Warszawy będziemy mogli dojechać w godzinę i dwadzieścia minut.

Od 10 lutego na stronie Centralnego Portu Komunikacyjnego pojawi się formularz, dzięki któremu każdy mieszkaniec będzie mógł wypowiedzieć się na temat proponowanych rozwiązań. Konsultacje potrwają do 10 marca.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO