Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Coraz więcej osób choruje na nowotwory złośliwe

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Coraz więcej osób choruje na nowotwory złośliwe

29 stycznia 2019 / Tekst

Ponad 6 tysięcy mieszkańców województwa świętokrzyskiego zachorowało w 2016 roku na nowotwory złośliwe, 3,5 tysiąca osób przegrało walkę z chorobą  to najnowsze dane, które pojawiły się w Krajowym Rejestrze Nowotworów. Kobiety najczęściej chorują na nowotwór piersi, a mężczyźni na prostatę.  Najwyższa umieralność została odnotowana wśród chorych na raka płuc.

W województwie świętokrzyskim na raka piersi choruje rocznie ponad 500 kobiet, 200 z nich umiera. - Wzrasta zachorowalność, jednak dobrą wiadomością jest fakt, że dzięki coraz nowszym metodom zmniejsza się umieralność. Rak piersi zostaje jednak nadal najczęściej występującym nowotworem u kobiet - informuje dr Małgorzata Biskup ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. -Ten nowotwór dotyczy w głównej mierze kobiet po 50 roku życia, dlatego też badania profilaktyczne kierujmy dla pań w wieku 50-69 lat. Potocznie ta choroba kojarzona jest z guzkiem, jednak istnieje szereg niepokojących objawów m.in. powiększone węzły chłonne pod pachą, zmiany wielkości, kształtu i symetrii piersi oraz wyciek z brodawek. Takie zmiany powinny skłonić kobietę do wizyty u specjalisty- uzupełnia lekarz.

Nowotwory są wykrywane w coraz wcześniejszym stopniu zaawansowania.-Wcześniejsza wykrywalność ma istotny wpływ na wyniki leczenia. W przeważającej większości wykonujemy zabiegi oszczędzające piersi oraz odtwórcze. Dzięki technikom medycyny nuklearnej możemy w sposób nowoczesny i bezpieczny wykonywać zabiegi - zaznaczył prof. Stanisław Góźdź dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Jeśli chodzi o najczęstszą przyczynę zgonów w województwie świętokrzyskim to zarówno u kobiet jak i u mężczyzn jest to rak płuc. -W przypadku raka płuc nie mamy w tej chwili programu profilaktycznego, jednak jest plan ministerialny aby wprowadzić taki projekt.  Trzeba zwrócić uwagę na to, że leczenie nowotwór prostaty i piersi jest na wysokim poziomie, pomimo, że nowotwory te występują najczęściej to nie prowadzą najczęściej do zgonów - zaznaczył Leszek Smorąg, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO.

W regionie maleje zachorowalność na raka szyjki macicy. W 1999 roku 140 kobiet zostało dotkniętych tą dolegliwością, natomiast w 2016, 67 pań. -Nadal mnóstwo osób chorych zgłasza się do lekarzy w zaawansowanym stadium choroby. Ludzie nie chcą mówić i przyznawać się do swoich dolegliwości, to cały czas jest problem wstydliwy - zaznaczył prof. Stanisław Góźdź.

Cały czas rośnie wskaźnik zachorowalności w regionie świętokrzyskim. W 1999 roku na 100 tys. mieszkańców na nowotwory złośliwe zachorowało ok. 370 osób, natomiast w 2016 roku  wzrosło do ok. 500 osób.

Najnowsze dostępne dane dotyczące zachorowań i zgonów pochodzą z 2016 roku. Informacje podawane są z dużym opóźnieniem, ponieważ proces zbierania i dokładnego opracowywania ich zajmuje specjalistom około dwóch lat.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna