online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Co przyniesie nowy rok szkolny?
online button
online button

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Co przyniesie nowy rok szkolny?

Świętokrzyskie/Kielce / 16 czerwca 2017 / Tekst

Wielkimi krokami zbliża się koniec roku szkolnego, a nauczyciele już zastanawiają się co przyniesie kolejny. Z danych Związku Nauczycielstwa Polskiego wynika, że w województwie świętokrzyskim pracę straci 203 nauczycieli. 

-  Z informacji, którą otrzymałam od 71  oddziałów z naszego województwa,   wynika, że na 16700 zatrudnionych nauczycieli pracę straci 203 osoby. Wśród tych osób są zarówno ci, którzy  będą korzystać ze świadczeń kompensacyjnych, jak i ci, którzy nie dostali propozycji pracy.  Dużym problemem są też ograniczenia etatowe, z którymi będzie musiało się zmierzyć 409 osób.  Te osoby będą pracowały jedynie na pół etatu. Mamy również informacje, że 1919 osób będzie pracowało w niepełnym wymiarze czasu pracy, ale powyżej pół etatu – wyjaśnia Wanda Kołtunowicz, prezes ZNP.

Tymczasem, jak przekonuje Anita Stanisławska, p. o. dyrektora Wydziału Edukacji, Profilaktyki i Pożytku Publicznego w Urzędzie Miasta Kielce, w samej stolicy województwa świętokrzyskiego  dużej fali zwolnień nie będzie.  - W tej chwili możemy udzielić informacji na podstawie wstępnych arkuszy organizacyjnych  zatwierdzonych w maju tego roku. Z tego wynika, że w Kielcach nie będzie dużej fali  zwolnień nauczycielskich. A wręcz przeciwnie: w niektórych  obszarach jeszcze nauczycieli będziemy poszukiwać.  Tak będzie na przykład w przypadku wychowania przedszkolnego  i edukacji wczesnoszkolnej. Mamy więcej dzieci  w przedszkolach niż do tej pory- wyjaśnia Stanisławska. Nie ukrywa jednak, że pojedyncze zwolnienia pojawić się mogą.  – Jeśli się pojawią to nie dlatego, że brakuje etatów dla nauczycieli, lecz dlatego, że nauczyciele skorzystają z okazji i będą mogli przejść na wcześniejszą emeryturę albo skorzystać ze świadczeń kompensacyjnych. Mogę zapewnić, że my już na etapie majowych arkuszy robiliśmy wszystko żeby  zaproponować nauczycielom, dla których nie ma zatrudnienia w konkretnej szkole jakieś etaty w innych szkołach, ewentualnie łączenie etatów. Dlatego  na pewno żaden nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania, albo zatrudniony na czas nieokreślony  nie straci pracy – zapewnia. Jak twierdzi w roku 2019 liczba nauczycieli ogółem wzrośnie. – Będzie tak dlatego, że  Kielce są miastem na prawach powiatu, a  zwiększenie liczby uczniów w szkołach ponadgimnazjalnych  i ponadpodstawowych spowoduje, że tych nauczycieli będziemy potrzebowali więcej.

W Kielcach reforma  nie odbije się negatywnie na zatrudnienie nauczycieli . Oczywiście fakt, że niektórzy będą musieli zmienić miejsce pracy nie jest dla nich komfortowy. Pocieszające jest jednak to, że będą mieć pracę – podsumowuje Stanisławska.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna