Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Co przyniesie informatyzacja placówek medycznych w naszym województwie?

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Co przyniesie informatyzacja placówek medycznych w naszym województwie?

Kielce / 06 listopada 2019 / Tekst

W województwie świętokrzyskim trwa wdrażanie projektu informatyzacji placówek medycznych. System ma poprawić organizację pracy w szpitalach i przychodniach, a także usprawnić obsługę pacjentów.

Projekt pod nazwą „Informatyzacja Placówek Medycznych Województwa Świętokrzyskiego” jest odpowiedzią na potrzeby podmiotów leczniczych w sprawie ochrony pacjentów w związku z przetwarzaniem danych osobowych i swobodnego przepływu takich danych. Partnerzy projektu spotkali się w środę, aby wymienić swoje opinie i doświadczenia na temat nowoczesnego rozwiązania.

– Informatyzacja będzie przede wszystkim polegała na przejściu z dokumentacji papierowej na elektroniczną, co ułatwi lekarzom i obsłudze dostęp do informacji o stanie zdrowia pacjenta. W systemie będzie zawarta dokumentacja zarówno z miejsca, w którym pacjent aktualnie się leczy, jak i historia choroby z innych placówek  – tłumaczy Andrzej Sztokfisz, zastępca dyrektora Departamentu Cyfryzacji, Geodezji i Planowania Przestrzennego w Urzędzie Marszałkowskim. – Dzięki zmianom pacjent będzie mógł liczyć na sprawniejszą obsługę, a lekarz uzyska przejrzysty i szybki wgląd do istotnych danych.  Informatyzacja nie zmniejszy zatrudnienia, a zwiększy wydajność – dodaje Andrzej Sztokfisz.

Jak informuje Marek Bogusławski, członek zarządu województwa świętokrzyskiego, projekt jest na etapie wdrażania. – Rozpisujemy teraz konkretne zapotrzebowanie na sprzęt, nie chodzi tutaj tylko o komputery, ale też serwery i urządzenia chroniące przesyłanie danych. Do projektu przystąpiło 20 placówek z naszego regionu – mówi Bogusławski.

Wśród placówek wdrażających nowe rozwiązanie jest Szpital Powiatowy we Włoszczowie. – Dla nas to bardzo duże przedsięwzięcie. Diametralnie spadną nam koszty dotyczące obsługi procesu dokumentacyjnego oraz informacyjnego. Do tej pory gromadziliśmy mnóstwo dokumentacji między oddziałami i personelem. Myślę, że szacunkowo w ciągu roku uda się zaoszczędzić dzięki temu rozwiązaniu kilkanaście, może kilkadziesiąt tysięcy złotych – mówi Rafał Krupa, dyrektor szpitala powiatowego we Włoszczowie.

Całkowity koszt projektu wynosi ponad 57 milionów złotych, jego zakończenie planowane jest na rok 2022.

ZOSTAW KOMENTARZ