Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Buskie uzdrowisko przebada osoby z podejrzeniami cukrzycy

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Buskie uzdrowisko przebada osoby z podejrzeniami cukrzycy

27 lutego 2019 / Tekst

Ponad 240 tysięcy mieszkańców województwa świętokrzyskiego zostanie skierowanych na badania profilaktyczne w zakresie zapobiegania i wczesnego wykrywania cukrzycy typu drugiego. Badania będą realizowane przez Uzdrowisko Busko - Zdrój, które na ten cel pozyskało pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

 

Działania obejmują dwa projekty.  Pierwszy skierowany jest do mieszkańców całego województwa i obejmuje grupę ponad 187 tysięcy osób dorosłych, drugi - dedykowany jest mieszkańcom Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego i obejmuje ponad 54 tysiące osób.

–Grupę docelową stanowią osoby między 45 a 64 rokiem życia, które przez ostatnie trzy lata takich badań nie wykonywały. Województwo świętokrzyskie jest czwartym w skali kraju z najwyższą liczbą osób chorujących na cukrzycę, a jeśli chodzi o podwyższony wskaźnik BMI zajmujemy siódme miejsce  – informuje Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

Celem projektu jest poprawa świadomości w zakresie profilaktyki cukrzycy, nadwagi i otyłości. – Z uczestnikami projektu zostaną przeprowadzone wywiady zdrowotne, w tym diagnozujące poziom wskaźnika BMI. Zarząd zdecydował się sfinansować te działania po to, aby pacjenci czuli się bezpieczniej - podkreślił Marek Bogusławski, członek zarządu województwa świętokrzyskiego.

Wartość projektów to ponad 8 milionów złotych, programy zostaną sfinansowane ze środków unijnych.

ZOSTAW KOMENTARZ