Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Budowa obwodnicy Starachowic coraz bliżej

poniedziałek, 11 maja 2020 15:58 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Wojewoda Zbigniew Koniusz przekazał marszałkowi Andrzejowi Bętkowskiemu promesę na rozbudowę drogi wojewódzkiej między Tychowem Starym a Starachowicami. Trasa, która połączy drogę krajową nr 42 z drogą wojewódzką nr 744 będzie miała 700 metrów estakady oraz 1,1 km dróg dojazdowych.

Przekazana promesa opiewa na kwotę 684.076 zł, co stanowi 80 procent  kosztów związanych z wykonaniem prac projektowych tej ważnej inwestycji. Pozostałe 20 procent  pochodzić będzie z budżetu województwa.

– Program "Mosty dla regionów" dotyczy inwestycji na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Jedną z tnich jest rozbudowa drogi 744 w okolicy Starachowic na rzece Kamiennej. Cała inwestycja opiewa na kwotę 75 milionów złotych – mówi wojewoda Zbigniew Koniusz.

Jak podkreślił marszałek województwa Andrzej Bętkowski, rządowe deklaracje przynoszą realne decyzje i efekty.

– Inwestycja będzie realizowana w dwóch etapach. Pierwszy z nich to rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 744 na istniejącej trasie, na odcinku około 6 km, od Tychowa Starego do Starachowic. Ten etap prac sfinansowany zostanie z budżetu województwa. Drugi etap to sama obwodnica, która poprowadzi przez obecne tereny leśne, łąki, nad nieużytkowanym torowiskiem i rzeką Kamienną, w kierunku planowanej obwodnicy Wąchocka. Ten odcinek ma mieć 4 kilometry, znajdzie się tam wsparta na trzynastu filarach imponująca, o długości prawie 700 metrów estakada nad korytem rzeki i rondo turbinowe, umożliwiające zjazd do strzelnicy i terenów Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Myślę, że będzie to jedna z najbardziej imponujących estakad w Polsce – dodaje Andrzej Bętkowski.

Władze województwa liczą, że inwestycja zostanie zakończona w 2022 roku.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO