Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Bezpłatne badania w Szpitalu Wojewódzkim przynoszą efekty

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

bobik 750x200

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Bezpłatne badania w Szpitalu Wojewódzkim przynoszą efekty

21 lutego 2019 / Tekst

Około 400 osób skorzystało z bezpłatnych badań w kierunku wykrycia tętniaka aorty brzusznej prowadzonych przez Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach. 50 pacjentów zostało skierowanych na dalszą diagnostykę. Stwierdzono u nich poszerzenie aorty brzusznej lub tętnic biodrowych.

 – "Ogólnopolski program badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej" jest realizowany w naszym szpitalu od grudnia zeszłego roku. Badania są wykonywane sukcesywnie w każdy piątek i sobotę. Widzimy wyraźne efekty tych działań – podkreśla Anna Mazur-Kałuża rzecznik lecznicy.  –50 pacjentów zostało skierowanych na dalszą diagnostykę.  U osób tych stwierdzono poszerzenie aorty brzusznej lub tętnic biodrowych. Trzeba podkreślić, że nie każde poszerzenie aorty brzusznej jest tętniakiem i nie każdy tętniak wymaga leczenia operacyjnego. Ci pacjenci muszą zgłosić się do lekarzy rodzinnych, którzy dalej ich pokierują. U kilku pacjentów niestety zdiagnozowano tętniaka i zostali oni zoperowani - uzupełnia rzecznik.

Program badań przesiewowych cały czas trwa. Mogą z niego skorzystać pacjenci powyżej 65. roku życia, u których występują takie czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego jak: palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze i otyłość. Bardziej zagrożeni wystąpieniem choroby są mężczyźni.

Celem akcji, która prowadzona jest ze środków finansowych będących w dyspozycji Ministerstwa Zdrowia, w ramach Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego na lata 2017-2020, jest zmniejszenie umieralności z powodu tętniaków aorty brzusznej.

Łącznie, akcja prowadzana jest w ponad 20 szpitalach, w różnych województwach. Klinika Chirurgii Naczyniowej Szpitala Zespolonego w Kielcach jest jedynym realizatorem programu w Świętokrzyskiem

Rejestracja pacjentów zainteresowanych badaniem prowadzona jest pod ogólnopolskim numerem 22 417 13 25. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 9-18. 

 

ZOSTAW KOMENTARZ