Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Bezpłatne badania postawy ciała

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Bezpłatne badania postawy ciała

21 lutego 2019 / Tekst

3 marca w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji "ORKA" przy ulicy Kujawskiej w Kielcach będą przeprowadzane badania prawidłowej postawy ciała. Badania skierowane są dla dzieci i młodzieży wieku od 5 do 18 lat.

Jak informuje dr n. med. Ewelina Kamińska-Gwóźdź, fizjoterapeuta oraz nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego, wady postawy są problemem złożonym. –Wpływ na wady postawy ciała, ma brak właściwego ruchu, co oddziałuje na osłabienie mięśni grzbietu i brzucha. Występują często przeciążania mięśni, które odpowiadają za postawę ciała. Ponadto dzieci i młodzież często przyjmują pozycję  zgięciową np. podczas siedzenia w szkolnej ławce,  grania na laptopie czy komórce. Do tego dochodzą także ciężkie plecaki, które noszą – podkreśla specjalista. – Rodzice powinni zwracać uwagę  na to, aby aktywność ruchowa dziecka była dostosowana do dysfunkcji oraz wieku malucha. Nie chodzi tylko o to aby dziecko się ruszało, musi to robić właściwie – uzupełnia Ewelina Kamińska-Gwóźdź.

Badania przeprowadzane są w sposób szczegółowy. –Patrzę na dziecko z tyłu i oceniam czy jest symetria ciała. Patrzę również na ustawienie: głowy, szyi, barków, łopatek, trójkąta talii, ustawienie kolan, kostek oraz ułożenie stóp. Sprawdzam czy dziecko osiowo obciąża kończyny dolne. Patrząc z boku i z przodu oceniam czy nie ma wady klatki piersiowej. W moich badaniach ważnym elementem oceny jest też chód. Obserwuję jak dziecko obciąża stopy i jak funkcjonuje jego ciało podczas chodu – tłumaczy fizjoterapeuta.

W poprzedniej akcji badań profilaktycznych wzięło udział 20 dzieci, u 18 stwierdzono wadę postawy ciała. By skorzystać z badań, które odbędą się 3 marca, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja pod numerem telefonu 604 485 598.

ZOSTAW KOMENTARZ