Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Bezpłatne badania postawy ciała

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Bezpłatne badania postawy ciała

21 lutego 2019 / Tekst

3 marca w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji "ORKA" przy ulicy Kujawskiej w Kielcach będą przeprowadzane badania prawidłowej postawy ciała. Badania skierowane są dla dzieci i młodzieży wieku od 5 do 18 lat.

Jak informuje dr n. med. Ewelina Kamińska-Gwóźdź, fizjoterapeuta oraz nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego, wady postawy są problemem złożonym. –Wpływ na wady postawy ciała, ma brak właściwego ruchu, co oddziałuje na osłabienie mięśni grzbietu i brzucha. Występują często przeciążania mięśni, które odpowiadają za postawę ciała. Ponadto dzieci i młodzież często przyjmują pozycję  zgięciową np. podczas siedzenia w szkolnej ławce,  grania na laptopie czy komórce. Do tego dochodzą także ciężkie plecaki, które noszą – podkreśla specjalista. – Rodzice powinni zwracać uwagę  na to, aby aktywność ruchowa dziecka była dostosowana do dysfunkcji oraz wieku malucha. Nie chodzi tylko o to aby dziecko się ruszało, musi to robić właściwie – uzupełnia Ewelina Kamińska-Gwóźdź.

Badania przeprowadzane są w sposób szczegółowy. –Patrzę na dziecko z tyłu i oceniam czy jest symetria ciała. Patrzę również na ustawienie: głowy, szyi, barków, łopatek, trójkąta talii, ustawienie kolan, kostek oraz ułożenie stóp. Sprawdzam czy dziecko osiowo obciąża kończyny dolne. Patrząc z boku i z przodu oceniam czy nie ma wady klatki piersiowej. W moich badaniach ważnym elementem oceny jest też chód. Obserwuję jak dziecko obciąża stopy i jak funkcjonuje jego ciało podczas chodu – tłumaczy fizjoterapeuta.

W poprzedniej akcji badań profilaktycznych wzięło udział 20 dzieci, u 18 stwierdzono wadę postawy ciała. By skorzystać z badań, które odbędą się 3 marca, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja pod numerem telefonu 604 485 598.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna