Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
lotto082020

REGION

Będą szukać martwych dzików, by zapobiec epidemii. Pomogą terytorialsi

poniedziałek, 20 stycznia 2020 15:52 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

W związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń niedaleko granic naszego województwa, świętokrzyskie służby podejmują kolejne działania. Jeszcze w tym tygodniu odbędą się pierwsze przeszukiwania lasów w poszukiwaniu martwych dzików. Inspektorom weterynaryjnym będą pomagali leśniczy, myśliwi i terytorialsi.

Dziś w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się specjalne posiedzenie sztabu kryzysowego, w trakcie którego podjęto decyzję o poszukiwaniach. W pierwszym kwartale 2020 roku odbędą się one w powiecie opatowskim, sandomierskim, ostrowieckim, starachowickim oraz skarżyskim, które znajdują się najbliżej miejsca, gdzie stwierdzono przypadek ASF. Na pierwsze przeszukania służby wyruszą jeszcze w tym tygodniu. – Rozpoczniemy w sobotę i będziemy działać aż do wtorku. Planujemy jednokrotne przeszukania co miesiąc w zagrożonych powiatach – mówi Tadeusz Kulkiewicz, wojewódzki lekarz weterynarii.

Do każdego z powiatu oddelegowani zostaną pracownicy powiatowych inspektoratów weterynarii, którym pomagać będą leśniczy, myśliwi i żołnierze z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jutro ma zostać złożony specjalny wniosek. – To działanie rozpoznawcze. Chcemy wiedzieć, czy w naszym województwie są jakieś przypadki zachorowań – dodaje Tadeusz Kulkiewicz.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO