Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Asystenci pomogą niepełnosprawnym w codziennych czynnościach

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Asystenci pomogą niepełnosprawnym w codziennych czynnościach

Kielce / 09 grudnia 2019 / Tekst

Codzienne zakupy, wizyta u lekarza, sprawy urzędowe i prywatne – m.in. w tych czynnościach pomogą osobom niepełnosprawnym ich osobiści asystenci. Dziś dwadzieścia gmin i cztery powiaty z terenu województwa świętokrzyskiego otrzymały rządowe wsparcie na tę formę pomocy.

Łącznie rząd przeznaczył dla naszego regionu ponad siedem milionów złotych. – Asystenci pomogą w załatwianiu codziennych spraw. Program wystartował i czasu nie było wiele. Zachęcam, aby wchodzić w ten projekt, bo cel jest szlachetny – mówi wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

ZKniep

Najwięcej, bo około 600 niepełnosprawnych będzie mogło skorzystać z asystenta poprzez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach. – Myślę, że zaspokoimy wszystkie osoby potrzebujące takich usług. Otrzymujemy około pięć milionów złotych i chcemy, aby asystenci pomogli niepełnosprawnym w wielu codziennych sprawach – przyznaje Magdalena Gościniewicz, zastępca dyrektora MOPR.

Wsparcie otrzymała również gmina Masłów. Jak mówi wójt Tomasz Lato jeden z asystentów zostanie zatrudniony już w tym roku. – Drugi rozpocznie pracę w 2020 roku. Taka osoba będzie wspierała niepełnosprawnych w wyjściach do urzędów, na zakupy, czy również w sprawach prywatnych. W ciągu miesiąca będzie pracował 30 godzin. Każdy asystent przypisany jest do jednej osoby – dodaje wójt gminy Masłów.

Cztery osoby niepełnosprawne otrzymają pomoc asystenta w gminie Opatów. – Mamy nadzieję, że pomoże to wyjść im z domu i zaangażować się wżycie wspólnoty i gminy. Często bardzo prozaiczne czynności powstrzymują niepełnosprawnych przed działanie. Uczestnicząc w tym programie chcemy to zmienić – tłumaczy Dominika Kędziora, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Opatowie.

Z osobistego asystenta w ramach rządowego programu mogą skorzystać osoby posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

ZOSTAW KOMENTARZ