Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Aktywność i bezpieczeństwo wśród seniorów. Będą promować dobre świętokrzyskie wzorce

środa, 08 marca 2017 13:14 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Rady osób starszych, uniwersytety trzeciego wieku, koła zainteresowań – taką aktywność promują podczas kampanii „Bezpieczny i aktywny senior”. To ogólnopolska akcja informacyjna, do której przyłączyło się także województwo świętokrzyskie. Urzędnicy i społecznicy chcą zerwać z wizerunkiem nudnej, smutnej i zamkniętej w czterech ścianach osoby starszej.

Da się. W regionie działa 9 rad senioralnych, które doradzają burmistrzom czy wójtom oraz 15 uniwersytetów trzeciego wieku dofinansowywanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Poza tym w większych miejscowościach znajdziemy koła zainteresowań czy kluby seniorów. Zarówno rząd jak i samorząd mają w swoich budżetach środki, które mogą wspierać aktywizację ludzi starszych.

Wojewoda Agata Wojtyszek mówi, że wszystkie te działania powinny się uzupełniać.

Prognozy demograficzne zapowiadają, że w ciągu najbliższych lat nasze społeczeństwo się postarzeje i skurczy. Zwiększy się liczba seniorów. Obecnie młodzi ludzie nie chcieliby by za kilka dekad postrzegano ich jako margines. Dlatego promowanie aktywności wśród starszych jest istotne.

Wicedyrektor wydziału polityki społecznej i zdrowia w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim Mariusz Pasek:

Więcej wolnego czasu i dopisujące zdrowie sprzyjają by po sześćdziesiątce zająć się sobą i robić to co się lubi. O tym przekonuje koło gospodyń z Woli Jachowej. Mówi Barbara Grzesik, szefowa klubu:

Niestety seniorzy narażeni są na niebezpieczeństwa współczesnego świata. Podinspektor Andrzej Skotnicki ze świętokrzyskiej policji mówi, że osoby starsze najbardziej narażone są na kradzieże, zagrożenia w ruchu drogowym oraz popularne oszustwa na wnuczka, policjanta, urzędnika a nawet żołnierza.

W ramach kampanii „Bezpieczny i aktywny senior” wojewoda do współpracy zaprasza świętokrzyskie samorządy. Pierwsze akcje promocyjne odbędą się w Chmielniku i Piekoszowie.

Tag:
Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO