STARCOM MULTI (7)
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»73 lata po bitwie na Zwierzyńcu
online button
online button

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

73 lata po bitwie na Zwierzyńcu

Czarnca / 20 marca 2017 / Tekst

Mieszkańcy Czarncy, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, uczniowie szkół oraz przedstawiciele samorządów uczcili 73. rocznicy bitwy na Zwierzyńcu (gm. Włoszczowa). Delegacje złożyły wieńce i kwiaty przed tablicą upamiętniającą partyzantów.

Historię walk przypomnieli uczniowie miejscowej szkoły podstawowej. Odczytano także apel poległych. W intencji Ojczyzny, poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy podziemia niepodległościowego w kościele pw. św. Floriana w Czarncy odprawiona została msza święta.

Jak informuje na swojej stronie internetowej gmina Włoszczowa - Bitwa na Zwierzyńcu  (19.03.1944)  była pokłosiem akcji zbrojnej, przeprowadzonej dzień wcześniej na terenie Włoszczowy, przez kilka plutonów AK, m.in. konfiskaty artykułów z niemieckich magazynów, zniszczenia akt gminy i powiatu oraz urządzeń telefonicznych, a także zlikwidowania konfidentów. Opanowanie Włoszczowy przez oddziały AK zakończyło się sukcesem. Partyzanci bez strat własnych ukryli się w okolicznych lasach.Pluton ppor. Zenona Siudy „Wolta” oddalił się w rejon gajówki Zwierzyniec, gdzie zatrzymał się na odpoczynek. Niestety Niemcy zaskoczyli partyzantów.

Podczas walki zginęło ich 11, w tym dowódca plutonu, 4 zostało ciężko rannych.Niemcy, po kilku dniach kazali pochować ciała na Cmentarzu Żydowskim, skąd w 1945 roku ekshumowano je i przeniesiono na cmentarz parafialny we Włoszczowie. 18.03.1984 r. została ufundowana tablica pamiątkowa ku czci poległych żołnierzy Armii Krajowej i przekazana pod opiekę uczniów Szkoły Podstawowej im. Hetmana Stefana Czarnieckiego w Czarncy.

za: wloszczowa.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna

STARCOM MULTI (7)