Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»500+ na każde dziecko. Zmiany w rządowym programie

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

Hulajnoga konkurs 700x200

Hulajnoga konkurs 300x250

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

500+ na każde dziecko. Zmiany w rządowym programie

Kielce / 24 czerwca 2019 / Tekst

Świadczenie Rodzina 500+ od lipca tego roku obejmie każde dziecko. To jednak nie koniec zmian w programie. O nowych założeniach wsparcia dla rodzin będą informowali mieszkańców województwa przedstawiciele rządu w regionie, którzy z akcją informacyjną odwiedzą każdą gminę w Świętokrzyskiem.

Najważniejszym skutkiem nowelizacji programu będzie jego powszechność. Od lipca świadczenie ma być wypłacane na każde, a nie jak do tej pory na drugie i kolejne dziecko. – Polska bieda, która miała twarz dziecka już takiej nie ma. Zmniejszyły się nierówności, a każda rodzina może pozwolić sobie na wczasy i na kolonie. Więcej pieniędzy zostaje w gospodarstwach domowych. W związku z tym odnotowujemy spadek innych świadczeń – mówił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Kazimierz Kuberski. Programem będzie objętych 6,8 miliona dzieci z prawie 4,5 miliona rodzin.

Wnioski można składać od pierwszego lipca elektronicznie lub w formie papierowej od pierwszego sierpnia. – Zachęcamy do jak najszybszego działania. Mamy trzy możliwości rejestracji elektronicznej: bankowość internetowa, Platforma Usług Elektronicznych ZUS i platforma ministerstwa – dodaje wiceminister. Dzięki złożeniu wniosku do 30 września rodzina otrzyma wyrównanie od lipca. Rodzice mają także trzy miesiące od narodzin dziecka, żeby złożyć odpowiednie dokumenty.

Ułatwieniem ma być również brak decyzji administracyjnej potwierdzającej przyznanie świadczenia. – To wydłużało czas załatwienia sprawy. Teraz rodzina otrzyma stosowną informację. Decyzja będzie wydawana tylko w przypadku zmiany lub odmowy przyznania świadczenia – tłumaczy Bartłomiej Dorywalski, wicewojewoda świętokrzyski. W naszym województwie w ciągu roku na program przeznaczone będzie ponad 1,2 miliarda złotych na 207 tysięcy dzieci.

Pincet

Dziś rozpoczęła się także specjalna kampania informacyjna, podczas której przedstawiciele rządu w regionie będą przedstawiać założenia programu i odwiedzą wszystkie gminy w województwie świętokrzyskim.

ZOSTAW KOMENTARZ