Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
lotto082020

REGION

Będzie nowy nabór wniosków na dotacje obrotowe dla przedsiębiorców. Zarząd województwa podaje szczegóły

czwartek, 06 sierpnia 2020 09:53 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Prawdopodobnie 13 sierpnia Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego opublikuje ogłoszenie o nowym naborze wniosków na dotacje obrotowe dla przedsiębiorców. Poprzedni został unieważniony z powodu przeciążenia serwerów zbyt dużą liczbą wniosków.

Przypomnijmy. Zarząd województwa świętokrzyskiego w połowie lipca ogłosił nabór na tzw. dotacje obrotowe w ramach tarczy antykryzysowej dla regionu. Zainteresowani przedsiębiorcy mogli wypełnić wnioski w aplikacji specjalnie przygotowanej przez Departament IT, a 28 lipca oficjalnie zatwierdzić złożenie dokumentu. Niestety, nabór został unieważniony z powodu awarii systemu komputerowego.

Teraz zarząd województwa świętokrzyskiego opublikował komunikat, w którym podał szczegóły nowego naboru wniosków na dotacje obrotowe dla przedsiębiorców.

"Przyjmujemy z pokorą głosy przedsiębiorców, zarówno krytyczne, jak i te, które potwierdzają słuszność podjętej przez zarząd województwa decyzji o anulowaniu naboru. Awaria systemu komputerowego spowodowała, że kilka tysięcy przedsiębiorców nie miało dostępu do strony internetowej, a tym samym firmy te nie mogły złożyć wniosku o dofinansowanie. W naszej ocenie równe szanse w tym konkursie powinny umożliwić wszystkim zainteresowanym firmom złożenie wniosków bez względu na ostateczny wynik naboru", czytamy w komunikacie.

Zarząd tłumaczy, że nie przewidział sytuacji, do której doszło: "Przyznajemy, że nasze założenia i analizy ryzyka okazały się w tym wypadku błędne. Nie spodziewaliśmy się tak ogromnej skali strat, jakie zgłosili przedsiębiorcy".

Obecnie trwają prace nad tym, aby system był w stanie obsłużyć kilkanaście tysięcy wniosków w bardzo krótkim czasie. Pomagają w tym specjaliści z Politechniki Świętokrzyskiej. Ponowne uruchomienie aplikacji zaplanowane zostało na 13 sierpnia. Wtedy też opublikowane będzie ogłoszenie o nowym naborze. Niestety, przedsiębiorcy są zobligowani ponownie wypełnić wnioski.

"Ze względu na ograniczenia prawne nie możemy do nowego naboru wykorzystać już zapisanych w aplikacji wniosków. Formularz wniosku nieznaczenie się zmieni, ale nadal będzie bardzo prosty do wypełnienia", informuje zarząd w komunikacie.

Otwarcie naboru planowane jest nie wcześniej niż 19 lub 20 sierpnia. Termin został uzależniony od uzyskania akceptacji kryteriów przez Komitet Monitorujący.

Modyfikacja kryteriów dotyczyć będzie podzielenia dostępnych 40 milionów złotych na dwie części. Pierwsza w wysokości 20 milionów złotych zostanie skierowana wyłącznie do branż najbardziej poszkodowanych, które po ogłoszeniu pandemii nie mogły prowadzić działalności lub prowadziły ją w ograniczonym zakresie, między innymi w gastronomii, turystyce, hotelarstwie, usługach kosmetycznych, fryzjerskicg, organizacji imprez, wystaw, targów, itd. Druga część będzie skierowana do wszystkich pozostałych branż.

Nadal kryterium wyboru pozostanie czas złożenia wniosków. "Rozumiemy, że to może budzić wątpliwości, jednak to jest jedyne rozwiązanie, które pozwoli w sposób skuteczny i szybki wybrać wnioski do dofinansowania i jest ono stosowane jak dotąd w każdym regionie poza województwem mazowieckim", tłumaczy zarząd.

W każdym z regionów, poza województwem mazowieckim, podstawowym kryterium wyboru jest czas złożenia wniosku. Przykładowo w województwie lubelskim, gdzie konkurs również był powtarzany, wpłynęło około 15 tysięcy wniosków w ciągu kilku sekund trwania naboru. O wyborze projektów decydował czas jego przyjęcia. Podobna sytuacja miała miejsce w województwie dolnośląskim, podlaskim, pomorskim i innych. Niektóre województwa dokonują niewielkich modyfikacji kryteriów, np. podniesienie progu strat z 30 do 50 procent. My również wprowadziliśmy taką modyfikację wymagając strat powyżej 30 procent w dwóch kolejnych miesiącach roku.

Zarząd województwa poinformował też, że przygotował wystąpienie do Komisji Europejskiej o wyrażenie zgody na przeniesienie kwoty około 60 milionów złotych w ramach RPO na dotacje obrotowe dla firm. To ostatnie środki, jakimi dysponuje zarząd w Regionalnym Programie Operacyjnym. Ich wykorzystanie wymaga jednak zgody Komisji Europejskiej.

Nowy numer!
35/2020 35/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO