Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
lotto082020

REGION

Świętokrzyskie najlepiej wdraża projekty Europejskiego Funduszu Społecznego

czwartek, 06 sierpnia 2020 08:59 / Autor: Beata Kwieczko
Fot. swietokrzyskie.pro
Beata Kwieczko

Województwo świętokrzyskie jest krajowym liderem we wdrażaniu projektów Europejskiego Funduszu Społecznego. W ciągu półtora roku nasz region awansował z przedostatniego miejsca na pierwsze.

– Opublikowane pod koniec lipca dane jednoznacznie potwierdzają, że lepiej zorganizowana i bardziej intensywna praca Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego i Wojewódzkiego Urzędu Pracy bardzo szybko zaowocowały efektami – mówi Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

– Półtora roku temu zajmowaliśmy niechlubne przedostatnie miejsce w zestawieniu polskich regionów pod względem stanu wdrażania RPO w części, finansowanej z Europejskiego Funduszu Społecznego. Obecnie jesteśmy na pierwszym miejscu w kraju zarówno pod względem poziomu kontraktacji możliwych do wykorzystania środków, jak i rocznego tempa wzrostu kontraktacji – dodaje wicemarszałek.

Projekty Regionalnego Programu Operacyjnego, finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego, obejmują takie obszary jak edukacja, włączenie społeczne i profilaktyka zdrowotna oraz rynek pracy. W ostatnich miesiącach znaczącym elementem działań w ramach "projektów miękkich" stało się też wsparcie walki z pandemią koronawirusa. Wśród licznych przedsięwzięć z tej dziedziny można wymienić sfinansowanie 14 projektów realizowanych przez wszystkie starostwa powiatowe naszego regionu. W tym przypadku ustanowiony został swoisty rekord w tempie pracy, bo od ogłoszenia naboru do podpisania umów minęło tylko 16 dni. To wynik nienotowany w historii wdrażania RPO.