Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Nowe atrakcje w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym

poniedziałek, 03 sierpnia 2020 15:47 / Autor: Beata Kwieczko
Fot. Facebook Bałtów Aktywnie
Beata Kwieczko

W Bałtowskim Kompleksie Turystycznym powstał pierwszy questing rowerowy. Na trasie wierszowanej gry terenowej, poprowadzonej przez miejsca związane z życiem i twórczością Witolda Gombrowicza, będzie można szukać śladów pisarza, rozwiązywać zagadki i rebusy, dociekać, skąd brał pomysły do swoich książek oraz zdobyć jego wizerunek.

Quest został zainaugurowany 1 sierpnia. Jest to jedyna na świecie questowa "Gra w Gombrowicza", która stanowi inaugurację Projektu "Nieodkryte dziedzictwa dorzecza Kamiennej". Wcześniej w Bałtowie powstały też questy po "Polsce w Miniaturze" i po Żydowskim Jarze. Najnowszy zrodził się w ramach projektu "Bałtów Aktywnie", który realizuje Bałtowski Kompleks Turystyczny. Oprócz tego oferuje on także szeroką gamę aktywności od łagodnych ścieżek spacerowych, po wymagające tereny biegowe, wspinaczkowe, kajaki oraz offroad.

– Całe przedsięwzięcie zostało zainaugurowane w tym roku. Do dyspozycji turystów mamy około tysiąca kilometrów oznakowanych ścieżek rowerowych - mówi Grzegorz Marzec, koordynator przewodników w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym.

Jest także spływ kajakowy oraz trasy offroadowe, w ramach których już niedługo będzie można wypożyczyć samochód z kierowcą.

– Dużą atrakcją są też bałtowskie wapienie koralowe, które się odsłaniają w niektórych miejscach i tworzą wychodnie skalne oraz piękne skałki do wspinaczki. Oprócz tego "Bałtów Aktywnie" łączy całą masę ścieżek dla piechurów, którzy mogą pospacerować z kijkami do nordic walking, jak i przedrzeć się przez wąwozy lessowe. Niektóre mają nawet 30 metrów głębokości. Jest też szkółka jeździecka – wylicza Grzegorz Marzec.

Nie sposób nie wspomnieć o pozostałych atrakcjach Bałtowa, takich jak park z dinozaurami, zwierzyniec bałtowski, park rozrywki, Sabatówka oraz Polska w Miniaturze, gdzie można zobaczyć miniatury w skali 1 do 25 przedstawiające najciekawsze polskie zamki i pałace. Z dinozaurami wiąże się też oceanarium; tam obejrzymy gady morskie oraz ryby sprzed milionów lat. Z atrakcji mogą skorzystać osoby w każdym wieku.

Nowy numer!
35/2020 35/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO