Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Świętokrzyski Parasol dla Natury – w obronie współmieszkańców Ziemi, którzy nie mają głosu

poniedziałek, 03 sierpnia 2020 13:18 / Autor: Marzena Rygiel
Marzena Rygiel

Badanie i ochrona miejsc przyrodniczo cennych w regionie to główne założenia kolejnej inicjatywy z działań „Naturalnie odpowiedzialnych”, do której włącza się kielecka firma Formaster, właściciel marki Dafi, wspólnie ze stowarzyszeniem MOST.

– Oprócz ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem, chcemy zadbać również o środowisko podmokłych, starych lasów, co ma zapobiegać negatywnym zmianom klimatu – mówi Łukasz Misiuna, pedagog i przyrodnik, koordynator projektu i prezes Stowarzyszenia MOST. – W województwie świętokrzyskim mamy tereny  w około 70 procentach chronione w różnej formie, jednak tylko 0,4 procenta tej powierzchni to rezerwaty, dlatego tak ważne jest tworzenie kolejnych – dodaje.

Inicjatywa cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród badaczy. O obszarach wyjątkowych pod względem przyrodniczym informują także zwykli ludzie. Liczba cennych miejsc wytypowanych do projektu wynosi 14.

– Szczególnie zależy nam na ochronie naszej małej ojczyzny. Stale dążymy do tego, by ograniczyć wpływ działalności produkcyjnej na środowisko naturalne do absolutnego minimum. Na tym jednak nie poprzestajemy. Czujemy się zobowiązani do wspierania działań mających na celu utrzymanie ekosystemu we właściwym stanie – mówi Maciej Bursztein, dyrektor do spraw rozwoju w Formaster Group.

Działania w ramach inicjatywy obejmują między innymi także częste zmienianie lokalizacji fotopułapek, które dostarczają interesujące materiały o skrajnie rzadkich i zagrożonych wymarciem gatunkach.  

Na projekt zostało przeznaczonych około 130 tysięcy złotych ze środków firmy Formaster. Grupa włączała się wcześniej również w inne akcje, takie jak sadzenie drzew tlenowych i zachęcanie do walki o czyste powietrze.

Nowy numer!
35/2020 35/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO