Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

WFOŚiGW oszczędza energię i pomaga strażakom

poniedziałek, 06 lipca 2020 15:59 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Prawie 30 Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa świętokrzyskiego skorzystało z programu "Przedsięwzięcia z zakresu ochrony powietrza wspierające działalność ochotniczych straży pożarnych", realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Pieniądze przeznaczą na remonty strażnic.

Zwrot podatków

Program ma na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza przez termomodernizację budynków, instalację odnawialnych źródeł energii, wymianę lub modernizację źródeł ciepła, instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej oraz modernizację oświetlenia.

– W tym roku dofinansowaliśmy 20 samochodów dla Ochotniczej Straży Pożarnej oraz wręczyliśmy 287 promes dla OSP na drobny sprzęt. Dziś podsumowujemy program, który jest skierowany do ochotników. Chcemy wyposażyć strażnice w nowoczesne źródła ciepła, fotowoltaikę oraz finansujemy termomodernizację tych budynków – mówił Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej Dorywalski podkreślił, że działanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem Ochotniczych Straży Pożarnych.

– Wnioski do Funduszu złożyło 51 jednostek i aż 29 z nich zostało rozpatrzonych pozytywnie. Na realizację programu przeznaczone zostało 600 tysięcy złotych dotacji oraz dwa miliony złotych w formie pożyczek. Gratuluję wszystkim jednostkom i życzę dobrych realizacji. Wasz sukces to nasz sukces, a nasz sukces to sukces całego województwa, bo wszyscy chcemy czuć się bezpieczniej – powiedział poseł Dorywalski.

Poseł Agata Wojtyszek dodała, że jedną ze strażnic, która otrzymała promesę jest OSP w Lipowym Polu Plebańskim. Pieniądze zostaną przeznaczone na wymianę pieca centralnego ogrzewania, który się zepsuł. – Bez tych pieniędzy byłoby nam ciężko przetrwać bezpiecznie zimę, odpowiednio zadbać o posiadany sprzęt i lokal – przekonuje Tadeusz Chyb, prezes OSP w Lipowym Polu Plebańskim.

Wiceminister sportu, Anna Krupka zaznaczyła, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska realizuje przedsięwzięcia, które wynikają z troski o środowisko naturalne. – Jednym z zadań jest wszystko, co wiąże się z oszczędnością energii, aby strażacy mogli poświęcić całą swoja energię na ratowanie życia i zdrowia ludzkiego – stwierdziła.

– Z wielką satysfakcją patrzę, jak zmienia się obraz strażnic w naszym regionie. Stają się one bardzo nowoczesne i są chlubą lokalnych społeczności – dodał senator Krzysztof Słoń.

W spotkaniu wziął udział także brygadier Grzegorz Rajca, zastępca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach. – Program realizowany przez WFOŚ wspomoże te remonty, które w ostatnich pięciu latach zostały zainicjowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w jednostkach OSP. Te obiekty są coraz piękniejsze i bezpieczniejsze, a muszą takie być, bo sprzęt, który w nich jest, wymaga tego, aby był przechowywany w odpowiednich warunkach – podkreślił Grzegorz Rajca.

Nowy numer!
30/2020 30/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO