Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Bez Papierosa

niedziela, 31 maja 2020 13:52 / Autor: Wiktoria Zagórska Strzelec
Wiktoria Zagórska Strzelec

Jak co roku, 31 maja jest dniem bez papierosa. To święto zainicjowane przez Światową Organizację Zdrowia; ma ono na celu uczulenie społeczeństwana skutki palenia tytoniu.

Nie od dziś wiadomo, że palenie papierosów szkodzi zdrowiu. Jak potwierdzają liczne badania to jeden z najważniejszych czynników ryzyka chorób układu krążenia (m.in. chorób naczyń wieńcowych, naczyń obwodowych, naczyń mózgowych i tętniaka aorty). Zawarte w dymie związki chemiczne są szkodliwe dla palacza, ale i dla osób przebywających z nim. Wiele z substancji powstałych w procesie spalania tytoniu jest toksycznych. Według danych GUS oraz Krajowego Rejestru Nowotworów zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn drugą grupą nowotworów złośliwych, na które chorują Polacy są te związane z płucami.

Nikotyna zawarta w papierosach jest szkodliwa również dla serca ze względu na podnoszenie ciśnienia tętniczego, przyśpieszenie czynności serca  i skurcz naczyń obwodowych, a tlenek węgla i inne toksyny zawarte w dymie tytoniowym przyśpieszają postęp miażdżycy i na wiele sposobów wpływają na stan układu krążenia (np. mogą wywoływać niedotlenienie narządów i tkanek). Palenie tytoniu znacznie zwiększa ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca i nagłej śmierci sercowej. Jak informują specjaliści, ryzyko zawału serca u palacza jest co najmniej dwukrotnie większe niż u osoby niepalącej tej samej płci i wieku. Po roku od zaprzestania palenia ryzyko to zmniejsza się niemal o połowę.

Nie ma „bezpiecznej" liczby wypalanych papierosów. Już kilka sztuk dziennie powoduje wzrost ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia.

Nowy numer!
27/2020 27/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ