Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
lotto082020

REGION

Dzięki tym wiaduktom pociągi pojadą z prędkością 250 km/h!

środa, 27 maja 2020 12:54 / Autor: Weronika Kępa
Źródło: PKP
Weronika Kępa

Obok kursujących Centralną Magistralą Kolejową pociągów w województwie świętokrzyskim budowane są nowe wiadukty. Jak zapewnia PKP, obiekty zwiększą poziom bezpieczeństwa i pozwolą na podniesienie prędkości pociągów między innymi z Warszawy do Krakowa i Katowic.

Pierwsze efekty prac są już widoczne gołym okiem. W Motycznie została zamontowana stalowa konstrukcja wiaduktu o długości 108 metrów. Trwają prace związane między innymi z montażem zbrojenia. Budowane są również nasypy drogowe prowadzące do wiaduktu.

Z kolei w Koziej Wsi pojawiły się już stalowe przęsła wiaduktu pomiędzy przyczółkami, a pierwszymi podporami. Przygotowywane jest zbrojenie i betonowanie. Trwają również prace ziemne przy nasypie.

Dzięki nowym wiaduktom pociągi będą mogły pojechać z prędkością aż 250 km/h. Ponadto na każdym powstającym obiekcie zostaną wyznaczone dwa pasy jezdni o szerokości trzech metrów. Oznacza to, że kierowcy nie będą musieli tracić czasu przed rogatkami. Z wiaduktów skorzystają również piesi i rowerzyści, dla których zostaną wyznaczone specjalne ścieżki.

Powstające wiadukty są elementem większego projektu finansowanego z środków budżetowych „Modernizacja linii kolejowej nr 4 – Centralna Magistrala Kolejowa etap II”. Ich koszt to blisko 47 milionów złotych.

Nowy numer!
36/2020 36/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO