Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Pięciu ozdrowieńców z województwa oddało osocze dla osób chorych na COVID-19

środa, 27 maja 2020 11:37 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Pięć osób z województwa świętokrzyskiego, które przeszły chorobę COVID-19 zostało dawcami osocza. Ten płynny składnik krwi pomaga w leczeniu kolejnych osób zarażonych koronawirusem.

Zwrot podatków

W województwie świętokrzyskim do tej pory 244 osoby pokonały walkę z koronawirusem. – W tej chwili pobraliśmy pięć donacji od tzw. ozdrowieńców, co  przekłada się na 15 jednostek. Osocze zostało przekazane do szpitala jednoimiennego w Starachowicach i jak mówią lekarze efekty leczenia tym składnikiem krwi w większości przypadków są mocno widoczne – mówi Jerzy Stalmasiński, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.

– Każdy ozdrowieniec musi posiadać dwukrotny ujemny wynik wymazu, zanim odda osocze. Część osób przechodzi chorobę łagodnie i w takich przypadkach mają bardzo niski poziom przeciwciał, takie osocze jest mniej przydatne w celach terapeutycznych – dodaje dyrektor.  

Ozdrowieńcy, którzy chcą oddać osocze muszą spełniać takie same wymogi jak honorowi dawcy krwi czyli m.in. mieć nie więcej niż 65 lat oraz nie mieć innych chorób towarzyszących.

Nowy numer!
27/2020 27/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ